Varrógépet választani ma már igazi kihívás! A rengeteg márka és modell között nem könnyű kiigazodni, főleg, ha most kezdesz varrni. Mielőtt belevágnál, érdemes tisztázni, hogy milyen projektekhez szeretnéd használni a gépet és milyen anyagokkal dolgozol majd. Ez segít leszűkíteni a lehetőségeket. Végül pedig határozd meg a költségkeretet, hogy könnyebben megtaláld a számodra legmegfelelőbb modellt.
• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 7 perc
Egyszerűen fogalmazva, a hagyományos varrógépek a vezérlés típusa szerint mechanikus és elektronikus gépekre oszthatók.
Egy ilyen speciális varrógép a locköltéses varrógép, amelyet egyszerűsítve overlocknak hívnak. Létezik olyan varrógép is, amely a nadrágszárak vagy az ujjak végét dolgozza el, ezt nevezzük coverlocknak.
Ha ruhát tervezel varrni, egyértelmű, hogy szükséged van egy varrógépre. Azután azonban, hogy elsajátítottad a megfelelő varrástechnikát, a varrógépet valószínűleg túl lassúnak fogod találni, zavarni fognak az esztétikailag nem megfelelő befejezetlen varratok, és egyes varratok a rugalmas anyagokon akár el is szakadhatnak.
A megoldás egy overlock varrógép. Az overlock varrógép egy speciális varrógép, amelyet az anyag széleinek eldolgozására, egyben varrására és tisztázására használnak. Az overlock gép több szálat és kést is használ, amivel az anyagot elvágja és egyszerre tisztázza.
Az overlock három hasznos funkciót képes egy lépésben elvégezni:
+ Összevarrja a két ruhadarabot.
+ A felesleges anyagot levágja.
+ Az öltést egyből el is dolgozza.
Ezen felül az overlock összehasonlíthatatlanul gyorsabb, mint a varrógép, és különösen alkalmas olyan rugalmas anyagokhoz, amelyek varrásai nem repednek meg, ha megnyúlnak.
Nem varrható rajta erős anyag, például softshell. Bár néhány varrónő szokott softshell anyagot varrni otthoni overlockon, az overlock nem ilyen erős anyagra van kialakítva - ugyanis nem rendelkezik annyira erős motorral.
Idővel a varrógép széttörhet, és bármelyik varrógépszerelő igazolhatja, hogy softshellt nem szabad hobby overlockon varrni.
Ha mindenáron otthoni overlockon szeretnél shoftshellt varrni, akkor el kell fogadnod, hogy előbb-utóbb szét fog törni.
Így az egyetlen megoldás egy ipari overlock, ami lényegesen drágább, és rendkívül bonyolult a beállítása.
A softshell termékek gyönyörűen megvarrhatók otthon egy normál varrógéppel egyenes öltéssel.
Ha a családnak vagy barátoknak szeretnél ruhákat varrni, akkor a varrógép és az overlock kombinálása nagyon jól beválik. De ha a varrás hobbiból rendszeres elfoglaltsággá válik, és rendelésre is szívesen varrogatsz, akkor mindenképpen érdemes egy coverlockot vásárolnod.
A coverlock nem tud ugyan semmi mást, mint elvarrni az ujjakat, a nadrágszárakat és átvarrni a varratokat, de mindezt teljesen professzionális módon teszi. Sajnos a nadrágszárak vagy az ujjak, amelyek egyenes varrattal vannak eldolgozva, még ha kettős tűvel is, nem mutatnak olyan jól.
Azokat a varrógépeket, amelyek egyszerre tartalmaznak overlockot és coverlockot, kombinált varrógépnek nevezik. Helyet takarítanak meg, mert nincs szükség egy külön gépre. Ha azonban a gépet overlockkal való varrásra állítottad be, és hirtelen coverlockkal szeretnél dolgozni, akkor át kell állítánod a gépedet.
Sajnos az overlock és coverlock közötti váltáshoz szükséges csodagomb még a legdrágább gépeken sem létezik. Eleinte néhány percet igénybe fog venni, de nem nagy ügy. Idővel a cérnák befűzésének mestere lesz belőled, és egyre gyorsabban fog menni.
Ha a gyerekeket is szeretnéd bevonni a közös hobbiba, akkor egy gyerek varrógép remek választásnak tűnik. Vannak gyerekeknek való varrógépek, amelyek úgy néznek ki, mint a játékszerek, de vannak olyanok is, amelyek már nemcsak megjelenésükben, hanem működésükben is hasonlítanak a felnőttek gépére.
A gyermekeknek szánt varrógép kiválasztásakor figyelembe kell venni a gyermek korát és hogy van-e már varrással kapcsolatos tapasztalata. Léteznek varrógépek kisebb gyerekeknek hatéves kortól ujj- és szemvédővel, valamint varrógépek gyerekeknek 14 éves kortól.
A gyermek varrógépeket Te is használhatod alkalmi varráshoz a háztartásban, vagy bárhol, ahol nincs hozzáférésed áramhoz, mivel némelyik ceruzaelemmel működik.
Léteznek kézi varrógépek is, amelyeket akár a kézitáskában is könnyen magunkkal vihetünk, mivel súlyuk mindössze néhány száz gramm.
A klasszikus varrógép, az overloc és a coverlock mellett léteznek más varrógépek is, amelyeket a varróműhelyedbe idővel érdemes beszerezned, mert szó szerint varázsolni lehet velük.
A hímzőgépekkel nem lehet varrni, csak hímezni. A gépek egy tűs és több tűs gépekre oszthatók. Az egytűs gép lassabb, és otthoni használatra alkalmas. Képes többszínű hímzésre is, de minden színváltáskor le kell állítani a gépet, és más színű fonalat kell befűzni. A többtűs gépekkel egyszerre több színben lehet hímezni. A hímzőgépek részét képezik a programok is, ahol beállíthatjuk a hímzett mintát, valamint a varratok sűrűségét, a hímzés dőlésszögét és a hímzendő anyag típusát is. Az alapprogramok általában szerepelnek a csomagban, de ha bonyolultabb munkára készülsz, akkor érdemes egy kifinomultabb programot vásárolni.
A tűző vagy steppelő varrógépek alkalmasak a patchwork projektekre, azaz a textildarabok összevarrására. A tűző varrógépek nagy teljesítményű motorral vannak felszerelve, hogy egyszerre több réteget is könnyedén átvarrjanak. A tűzőgépek hasznos felszerelése a nagy kiegészítő asztal, az adagoló fogazat letakarásának lehetősége, a kar alatti nagy hely és a lézervezérelt talp, amely a varrás sebességét úgy szabályozza, hogy szabad gépi tűzés esetén az öltés hossza mindig egyforma legyen.
Ha csak itt-ott egy nadrág szárát szeretnéd levágni, egy-egy lyukat befoltozni a melegítőnadrágodon vagy illatos gyógynövénypárnát varrni, akkor valószínűleg nem olyan gépet szeretnél, amely tucatnyi díszítőöltéssel rendelkezik. De az is lehet, hogy annyira megtetszik a varrás, hogy fél év múlva már egy jobb varrógépet szeretnél vásárolni. Például már tudni fogod, hogy szükséged van egy automatikus cérnabefűzőre, mert nem látod a tűszemet, vagy arra, hogy lábpedál nélkül tudj varrni. Valójában a saját ruháid varrása nem is olyan nehéz, mint amilyennek elsőre tűnik. Tehát egy kicsit előre kell gondolkodni.
A minőségi varrógépek nehezek, valamint a minőség jó mutatója a garanciaidő hossza is.
Egy fém alkatrészekből készült varrógép biztosan tovább bírja, míg a műanyag alkatrészekből készült gépeket egy varrógépszerelő valószínűleg nem is lesz hajlandó megjavítani. A gépek külső anyaga általában műanyag, ezért ne tévesszen meg a műanyag borítás.
A garanciaidő hossza szintén nagyon jó mutatója a minőségnek, hiszen lehet két év, de akár öt év is.
A varrógépek funkciói nagyon változatosak, és meg kell jegyezni, hogy némelyikük teljesen nagyszerű, mivel a lehető legkönnyebbé teszi a géppel való munkát. Másrészt viszont nem feltétlenül szükségesek. Nézd meg tehát a leggyakoribb funkciók listáját, és döntsd el magad, hogy fontosak-e számodra, vagy inkább mellőznéd őket az új varrógépeden.
Az állítható öltésszélesség és -hosszúság lehetővé teszi a nagyobb és kisebb távolságú, valamint magasabb öltések varrását.
A két tűvel való varrás lehetősége hasznos, ha azt szeretnéd, hogy termékeid legalább a színoldalon úgy nézzenek ki, mintha coverlock géppel varrták volna őket.
Az automatikus cérnabefűzés gyors és egyszerű. Ez egy nagyszerű funkció, amely még szórakoztatóvá is teszi a befűzést. Ezt a szakaszt különösen az idősebb varrónők szidják, mert ők nem látják annyira jól az apró tűlyukat.
A fonalvágó nagyszerű segítség, mert nem kell ollót keresgélned a cérna elvágásához. Egyszerűen csak felhúzod az anyagot és a cérnát, és a gép oldalán levágod.
De van automatikus cérnavágó funkció is, amikor a gép a varrás befejezése után maga vágja el a cérnát. Ez aztán teljesen munkamentes!
A szabad kar akkor jön jól, ha a gépen ujjakat és nadrágszárakat fogsz varrni gyerekeknek vagy más keskeny tárgyakat.
A kijelző jó szolgálatot tesz az elektronikus varrógépeknek. Jobb áttekintést nyújt arról, hogy jelenleg milyen funkciók vannak beállítva a gépen. Sajnos a manuális varrógépek nem rendelkeznek kijelzővel.
A lábpedál nélküli varrás lehetősége különösen hasznos a fogyatékkal élő vagy idős felhasználók számára, akiknek már gondot okoz a lábpedál lenyomása. Ezt azok a kisgyermekek is értékelni fogják, akik még nem érik el a pedált.
Néhány gépnél a talpnyomás is beállítható. Az állítható talpnyomás remek megoldás, ha különböző típusú anyagokat szeretnél varrni. Például a puha és rugalmas anyagoknál a lehető leglazább talpnyomásra van szükség, míg a csúszásmentes anyagoknál a lehető legnagyobb talpnyomásra.
Ha új gépet vásárolsz, győződj meg róla, hogy rendelkezik-e legalább egy nyomótalppal, mégpedig egy alapszintű talppal, amellyel a legtöbb öltést meg tudod varrni. Bár ez nem szabály, a legtöbb varrógépnek az alaptalpon kívül egy gomblyuk- és egy cipzártalpat is tartalmaznia kell. Egyes varrógépgyártók azonban több talpat is mellékelnek a géphez.
Mielőtt tehát vásárlásra szánod el magad, ellenőrizd a varrógép alaptartozékait. Ha a varrógép képes dekoratív öltéseket varrni, akkor valószínűleg dekoratív öltéstalp is található a tartozékai között. Hasonlóképpen az alapfelszereltségben szerepelhet overlock öltésekhez vagy gombokhoz való talp is, ha a gépbe ilyen funkciót építettek be. Ez fordítva is igaz - ha egy speciális öltéshez, például overlock öltéshez való talpat vásárolsz, győződj meg arról, hogy a géped valóban képes-e overlock öltést varrni.
Szereted az egyedi darabokat? A varrógép a tökéletes eszköz, hogy életre keltsd a kreativitásodat. Fedezd fel a varrás alapjait és készíts saját ruhákat!
Bár a varrógéped alapfelszereltségéhez tartozik tű, mindenképpen érdemes többet is beszerezned. A tűknek különböző fajtái vannak, attól függően, hogy milyen anyagból varrsz.
A legsokoldalúbb tű a Standard tű, és mivel enyhén lekerekített hegye van, sokféle anyagon, köztük kötött anyagokon is használhatod.
Kötött anyagokhoz azonban a Jersey Ball point tű sokkal jobb választás, mivel lekerekített hegye lehetővé teszi, hogy a kötött anyagok rostjaiba behatoljon anélkül, hogy megsértené a szövetet.
Extra rugalmas anyagokhoz, például kötött anyagokhoz a Stretch tűket használják. Ezeknek köszönhetően a gép nem hagyja ki az öltéseket és nem vágja át az anyagot.
Erős anyagokhoz, mint például farmer, overall és bőr, speciálisan edzett, erős tűket, úgynevezett Jeans tűket használnak, amelyeknek nagyon éles a hegye.
Hasonló a helyzet az alsó fonalhoz való orsókkal is. Egy új gépen valószínűleg három, esetleg négy orsó van alapfelszereltségként. De mindig jobb, ha több orsó áll rendelkezésre. Hacsak nem tervezed, hogy csak fehér és fekete cérnával fogsz varrni, akkor minden cérnaszínhez kell egy orsó. Pazarlás lenne, ha egy már feltekert orsót egy másik színhez fáradságosan ki kellene csévélni.
Minél több orsó áll rendelkezésedre, annál jobb. Bár a varrás csodálatos hobbi, nagy rendetlenséget is okoz, és egy orsó könnyen elgurulhat. Így ahelyett, hogy a szövet- és hulladékhegyek alatt keresgélnéd, előkaphatsz egy másikat. Végül a végső nagytakarításnál az elkóborolt példány mindig előkerül.
A varrócérnákat anyag, vastagság, szín és a tekercselés hossza szerint különböztetjük meg.
Anyag: A poliészter cérna a legelterjedtebb és legsokoldalúbb. Különösen népszerűek, mert kopásállóbbak, mint a pamutszálak. Talán egyetlen hátrányuk, hogy nem úgy vannak kialakítva, hogy magas hőmérsékletnek legyenek kitéve, ezért nem teljesen alkalmasak olyan anyagokhoz, amelyeket magas hőmérsékleten kell vasalni (pl. pamutvászon, vászon, farmer stb.).
Fonalerősség: Válaszd ki a fonal erősségét az anyag típusának megfelelően. A fonalerősséget egy szám jelzi. Minél alacsonyabb a fonalszám, annál vastagabb a fonal, és minél magasabb a szám, annál vékonyabb a fonal. Gépi varráskor leggyakrabban 100-as vagy 120-as szálszámú fonalat használnak. A 30-as fonalak alkalmasabbak egyszínű szövetek varrására.
Cérnaszín: A különböző színű fonalaknak saját számozásuk van, ezért mindig azonos árnyalatú fonalat vásárolj.
A fonal hosszúsága: Ez az adat megmutatja, hány méter cérna van az orsón: