Milyen üvegházat válasszunk

A magasabb hőmérséklet és páratartalom ideális a zöldség- és növénytermesztéshez.

Az üvegház melegében a növények gyorsabban nőnek, virágoznak és gyümölcsöt teremnek, és az időjárás viszontagságai sem befolyásolhatják őket. Zöldségeket is termeszthet benne, de orchidea vagy egyéb látványos növény nevelésére, bemutatására is alkalmas.


• Mariann, szerkesztő, Árukereső.hu

• Olvasási idő: 5 perc

Milyen üvegházat válasszunk

Hogyan válassz üvegházat

Alapvető követelmények

Az üvegházat nyáron vagy akár egész évben használhatod. Nyáron fontos, hogy a magas hőmérsékletet jó szellőzéssel szabályozd, egész éves használathoz pedig fűtésre van szükség - ez történhet valamilyen elektromos vagy különböző közvetlen tüzelésű fűtőberendezéssel.

Az üvegház fűtésére fűtőkábelt is használhatsz. Ezek egyszerűen csatlakoztathatók egy termosztáthoz, és közvetlenül az ágyásokba is helyezhetők. A jó hatékonyság érdekében azonban a talajt mindig nedvesen kell tartani. Alternatívák lehetnek a különböző fűtőpárnák.

Vásárláskor az ajtó típusát is nézd meg: a hagyományos ajtók nagyobb helyigényűek és jobban zárnak, a csúszó változatot viszont könnyebb nyitni.

Az üvegház elhelyezése és tájolása

Az üvegházat oda érdemes tenni, ahol a legtöbb fény éri a kertet. A fény intenzitását redőnyökkel, szőnyegekkel vagy fehér festékkel szabályozhatod. A napfény hiányát azonban nagyon nehéz kompenzálni (pl. UV-lámpák).

Az üvegház tájolása is döntő fontosságú. Téli használatra előnyösebb a kelet-nyugati irányú elhelyezés. Ha elsősorban nyáron használod, célszerűbb az észak-déli tájolást választani. A kertben a szélirány is szerepet játszhat: télen és tavasszal jelentősen lehűtheti az üvegházat, ezért lehetőség szerint a lehető legkisebb felületet érje.

Mindig vedd figyelembe a növények fényigényét és a fény intenzitását. Figyeld meg, hogy hogyan süt be a nap a kertbe és melyik területek maradnak árnyékosak.

Az üvegház méretei

Ha azt tervezed, hogy az egész család számára fogsz zöldségeket termeszteni, válassz legalább 13,5 m²-es modelleket. Egy nagyobb terület akkor is hasznos, amikor a növényeket át akarod teleltetni.

A kisebb üvegházak általában körülbelül 8 m²-esek és 2,5 × 3 m-esek. Egy ilyen üvegház csak néhány növény számára elegendő. A növényeknek nem szabad túl közel lenniük egymáshoz, különben könnyebben terjednek a betegségek vagy paraziták.

Ugyanakkor a növények tápanyagigénye is eltérő lehet, és különböző anyagokat bocsáthatnak ki a talajba. Tehát a nagyobb terület gyakorlatilag mindig jobb.

Építési engedély vagy bejelentési kötelezettség

A kizárólag növény- vagy gombatermesztésre szolgáló üvegház vagy fóliasátor építéséhez nincs szükség építési engedélyre.

A szerkezet tartóssága

Az üvegház mérete is összefügg a tartósságával. A legkönnyebben építhetők és legkevésbé tartósak a kisebb műanyag szerkezetek. Az alumínium és természetesen az acélszerkezetek a legtartósabbak.

Az üvegházak nem csak üvegből készülhetnek: egyre népszerűbbek a polikarbonát üvegházak is.

Üvegházak alapozással és alapozás nélkül

Az alapozás nélküli üvegházak alkalmasak a téli fűtés nélküli, alacsony karbantartási igényű termesztésre. Amennyiben egy nagyobb üvegházat tervezel egész éves használatra, érdemes betonalapra építeni. Ezeket legalább 60-80 cm mélyre kell ásni a talaj fagyása, az altalaj minősége vagy a kártevők jelenléte miatt.

Az alapozásnak legalább 20 cm-rel a környező terepszint felett kell lennie. Fontos, hogy az üvegház sík felületre kerüljön, és az alapozás elbírja a stabil rögzítést és a szerkezet súlyát.

A szellőztetés módja

Általában az üvegház teljes területének legalább 10%-a legyen nyitható ablak. Maga a szellőztetés manuálisan is elvégezhető. Választhatod azonban az automatikus szellőztetést - ez lehetővé teszi, hogy az ablakok egy meghatározott időpontban vagy egy adott hőmérséklet elérésekor kinyíljanak.

Egy másik szellőztetési lehetőség egy ventilátor, amely keringeti a levegőt az üvegházban. Ez a módszer az ún. kéményhatásra támaszkodik, azaz a meleg levegő felfelé áramlik és távozik a tetőablakokon és az oldalsó ablakokon keresztül.

Még több tippet, tanácsot és ötletet találsz a tavaszi kerti munkákról készített cikkünkben.

Az üvegházak típusai a tetőszerkezet alapján

nyeregtetős üvegház

Nyeregtetős

A nyeregtetős üvegház a legelterjedtebb üvegház típus. Az előnyök közé tartozik a kompakt csomagolás, az egyszerű összeszerelés, valamint az általában könnyebb kezelés.

Az egyes lemezek vagy betétek rögzítésekor azonban ügyelni kell arra, hogy azok ne "pattanjanak ki". Bár az üveget vagy polikarbonátot már nem kell gittel rögzíteni, a rögzítés módjára még mindig érdemes odafigyelni. Ez leggyakrabban egy hagyományos réselt, szorított, kurblis vagy csavaros csatlakozás lesz.

Az üvegházak egy speciális típusa a falhoz rögzíthető üvegház. Előnye a könnyebb víz- vagy áramellátás. Ne feledkezz meg azonban a megfelelő fényviszonyok biztosításáról árnyékolással, és számolj a ház tetejéről lecsúszó hó kockázatával is. Ha ilyen üvegházat tervezel, a ház falát nem szükséges szigetelni (hacsak nem közvetlenül azt locsolod majd). Maga az üvegház készülhet üvegből vagy polikarbonátból.

boltíves üvegház

Boltíves

A boltíves üvegházak egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Lényegében egy lapraszerelt üvegházat vásárolsz, majd polikarbonát lapokat csavarozol egy íves szerkezetre. Az előnye egyértelmű - nem kell aggódnod, hogy az üvegtábla kiesik.

A konstrukció tartós, és a polikarbonát jól ellenáll az időjárásnak. A hátrányok közé tartozik, hogy az üvegházat nem lehet testre szabni (pl. szellőzőablak vagy tetőszakasz hozzáadásával).

üvegházak típusai

Üvegházak konstrukció alapján

Üveg

Ez egy klasszikus anyag, amely jól elnyeli az UV-sugárzást. Könnyen tisztítható, és bordázott változata jól szórja a napsugarakat. Csökkenti a növények megégetésének kockázatát. Hátránya a törés lehetősége. Legalább 3 mm vastag biztonsági üveget kell használni.

Polikarbonát

Alacsonyabb súly, könnyebben telepíthető, hosszabb élettartamú és rendkívül tartós. Az polikarbonát lemezek jó UV-áteresztést is biztosítanak. Különösen hasznos trópusi növények termesztésekor.

Fém

Az alumínium könnyen alakítható, könnyű és nagy terhelést is kibír. Ezenkívül a profilok úgy vannak kialakítva, hogy különböző típusú burkolatok rögzíthetők legyenek. A hátránya a magasabb ár, ezt azonban a megbízható minőség és a tartósság indokolja.

A horganyzott acél nagyon népszerű megoldás volt a múltban, és népszerűsége még mindig tart. A szerkezet erős és tartós, ugyanakkor könnyű, és a felületet általában ellátják korrózióvédelemmel. Ellenáll a hó- és jégterhelésnek.

Az acél a legnehezebb a felsorolt fémek közül, ezért az acélszerkezetű üvegházak a legstabilabbak. Ráadásul az alumíniumhoz képest jelentősen olcsóbb megoldás. Ez az anyag mindenképpen korrózió elleni felületkezelést igényel.

Hasznos tanácsok

Építés és összeszerelés
Karbantartás