A szemét és a hulladék minden háztartásban jelen van, ezért a szemetes szerves részét képezi a lakásnak. A szemetesek választéka olyan széles, hogy mindenki megtalálja otthonába az ideális megoldást mind kinézet, mind működés vagy űrtartalom tekintetében.
• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 5 perc
A kézi nyitású szemeteseket kialakításuk szerint több típusba sorolhatjuk:
Szemetesek, amelyek egy edényből és egy fogantyús fedélből állnak, amelyet minden alkalommal fel kell emelnie, amikor ki akar dobni valamit. A fedelet akasztóval kell ellátni, így ráakaszthatja a szemetesre, ha főzés közben folyamatosan dobálja a hulladékot a kosárba.
Forgó vagy csuklós fedelű kosár. A fedél ebben az esetben a tetején van rögzítve, és kinyílik, amikor megnyomja. Hátránya, hogy vagy kézzel, vagy közvetlenül a kidobandó szeméttel kell kinyitni, ami gyakran koszossá teszi a fedelet.
A nyomófedeles tárolók, vagy a nyomós rendszerrel ellátott érintős tárolók akkor nyílnak ki, ha nyomást gyakorol arra a pontra, ahol a nyitószerkezet el van rejtve. A fedelet lengéscsillapítóval kell ellátni a gyors kilökődés megakadályozására, és ujjlenyomat-álló bevonattal vagy nanoezüst réteggel az ujjlenyomatok elkerülése érdekében.
Elhelyezkedés és felhasználás
Fontos szempont, hogy a szemetes melyik helyiségben fog állni, és hogy milyen típusú hulladékot fog beledobni.
Léteznek irodába vagy gyerekszobába szánt dizájnos papírkosarak, vagy kisméretű hulladékgyűjtők.
Egy másik kategória a használt higiéniai cikkek tárolására szolgáló kis zárt modellek, amelyeket általában a mosdókban és a fürdőszobákban használnak.
A konyhákba, ahol a legtöbb hulladék keletkezik, a nagyobb, fedeles szemetes való.
A háztartásokban helyet nyertek a szelektív hulladékgyűjtők is.
A szemetesek egyenként is megvásárolhatók, de találhat két vagy három tárolóból álló modelleket is a szelektíven történő hulladékgyűjtéshez.
A konyhai biohulladékot vagy növényi maradványokat ugyanígy elkülönítheti vagy komposztálhatja.
Gyümölcs- és zöldséghulladékát otthon is komposztálhatja vermikomposztálóval, vagyis olyan speciális edényekkel, melyek a földigiliszták képességét kihasználva szerves trágyává, vagy vermikomposzttá alakítják a növényi hulladékokat.
Méretek
Mielőtt szemetest vásárol, gondolja át, hogy pontosan hol szeretné elhelyezni.
Ha a kosarat a konyhában a falhoz szeretné helyezni, próbálja meg előre meghatározni, hogy mennyi helyet foglal majd el.
Bizonyosodjon meg róla, hogy ez nem korlátozza majd a környező tér használatában.
A beépített szemetesek, amelyeknek a rögzítéséhez egyedi szekrényre van szükségük, nagyon gondos méréseket igényelnek.
Ennek nemcsak a kosarak méretét kell tükröznie, hanem a nyitási rendszert is bele kell számítani.
Térfogat
A meghatározó paraméter elsősorban a kosár térfogata. 1 fő számára az ideális térfogat 3-10 liter, attól függően, hogy mire fogják használni. A dolgozószobában a papír és a kisebb hulladékok számára elegendő egy 3 literes szemetes, de a konyhában a nagyobb, 10 literes változat jobb opció lehet. Egy négytagú család számára, ahol gyakran főznek és sok konyhai hulladék keletkezik, egy 40-60 literes kosár lehet jó választás. Általánosságban elmondható, hogy nem szabad túlzásba vinni a szemetes méretét. Ha egyedül él, és csak szórványosan főz, a nagyméretű kosár nem ideális az Ön számára. Túl sok helyet foglal és sokáig tart a megtöltése, így a felgyülemlett szemét kellemetlen szagokkal járhat.
Anyag és tartósság
A szemetesek többnyire műanyagból és fémből készülnek.
A műanyag hulladékgyűjtők általában olcsóbbak, könnyebbek, de kevésbé tartós, mechanikai sérülésekre hajlamosabb megoldást jelentenek. Emellett magukba szívhatják a nem kívánt szagokat és könnyen el is színeződhetnek. Ha nem használ szemeteszsákot, vagy a zsák elszakad, a műanyag közvetlenül érintkezik a hulladékkal. A felületen eltávolíthatatlan foltok alakulhatnak ki, és a szemetes még mosás után is kellemetlen szagú lehet.
A fém modellek tartósabbak, és színes vagy elegáns ezüst rozsdamentes acélból készülnek. Hátrányuk a magasabb ár, a súly és a korrózió a nedvességgel való tartós érintkezés során. Léteznek olyan modellek is, amelyek nano-ezüst bevonattal rendelkeznek, ami csökkenti a szennyeződések felhalmozódását és a nem kívánt baktériumok elszaporodását.
Dizájn
Ha nem beépíthető szemetest választ, amely egy takaros szekrényben lesz elrejtve, akkor a választásnál fontos szempont lesz a dizájn. A szemetes a többi berendezéshez hasonlóan jól látható helyen lesz, ezért jól kell illeszkednie a belső térhez. Rengeteg modell van a piacon az egyszerű műanyag szemetesektől a dizájnos darabokig, amelyekről nem is feltétlenül tudná megmondani, hogy szemetesek. Számítson arra, hogy az ár általában a vonzó megjelenéssel párhuzamosan emelkedik.
Szemeteszsákok
Ételtároló
Termosz
Alufólia, frissentartó fólia