Bosszantó, ha a ruhákkal teli szárító mindig útban van, ráadásul gyakran még a kapacitása sem elegendő az egész család számára. A szárítógép olyan alternatívát kínál, amellyel időt és munkát spórolhatsz. A szárítógép kiválasztásakor elsősorban a lakás térbeli elrendezését, a családban található szennyes mennyiségét és a készülék hasznos funkcióit vedd figyelembe. Hogy hogyan válasszunk szárítógépet, megtudhatod az útmutatónkból.
Alapvetően kétféle típus található a piacon, a kondenzációs és a légkivezetéses szárítógép. A különbség abból adódik, hogy a nedvesség milyen módon távozik a szárítógépből.
A hőszivattyús szárítógép felmelegíti a szárítóban megmaradt levegőt, és visszajuttatja a ruhaneműbe. A hő így nem távozik a szárítóból a helyiségbe, ami jelentős energiamegtakarítást eredményez. Emellett alacsony hőmérsékleten szárítja a ruhákat, így a kényes textíliákat is nyugodtan száríthatod benne.
Ne felejtsd el, hogy a kondenzvizet a tartályból neked kell kiöntened (ha a szárító nincs a lefolyóhoz csatlakoztatva), és a szűrők rendszeres tisztítása is elengedhetetlen.
A kondenzációs szárítógépek működése során a levegő felmelegítése fűtőelemmel történik, amely energiaigényesebb, mint a hőszivattyús szárítógép esetében, ezáltal drágább a működtetése. Másrészt viszont pénzt takarítasz meg a vásárlásakor. Ugyancsak előnye a gyorsabb szárítási ciklus.
Az előnyök mellett vedd figyelembe azt is, hogy ez a típus kevésbé kíméletes a ruhákhoz, magasabb az energiafogyasztása és a választék is szűkebb.
Szűkebb választék
A légkivezetéses szárítógép a forró levegőt és a gőzt egy szellőzőcsővőn keresztül vezeti ki a lakásból. Ez egy falon lévő nyíláson vagy egy ablakon keresztül távozhat. A csőnek legalább 120 cm hosszúnak kell lennie, és legalább 30 cm magasan kell lennie a földtől. A csövet rendszeresen ellenőrizni kell, nincsenek-e rajta mechanikus sérülések.
Vedd számításba, hogy a légkivezetéses gépek beépítése nemcsak komolyabb átépítést, de - szükség esetén - egész éves ablakos szellőztetést igényel.
A 2 az 1-ben mosó-szárítógép nagyszerű választás, ha minden egyes centiméter számít a lakásban. Helyet és beszerzési költséget spórolhatsz, ráadásul a ruhákat sem kell a mosás és a szárítás között átpakolnod.
A negatív oldala viszont az lehet, hogy ezeknél a típusoknál a szárítási kapacitás kisebb, mint a mosási. Ha a mosásnál teli lesz a mosógép, két szárítási programmal tudod megszárítani a szükséges ruhamennyiséget. Természetesen szárítás közben nem tudsz további ruhákat mosni. Tehát ha van rá lehetőséged, inkább válassz 2 különálló készüléket. A szárítóból a nedvesség ugyanúgy távozik, mint a mosógépből - a szennyvízcsövön keresztül.
A hátrányok között érdemes megemlíteni a különálló szárítókhoz képest kevesebb szárítási programot és kisebb szárítási kapacitást.
Időt takarít meg - nem kell a nedves ruhákat kiteregetni és nem kell azokat kivasalni. A ruhákat csak egyszerűen kiveszed a szárítógépből, és egyenesen berakod őket a szekrénybe. Ha néhány ruhadarabot esetleg ki kell vasalni, csak válaszd ki a szárítógépen a vasalóprogramot, a ruhák enyhén nedvesek maradnak, és ezáltal a vasalás egyszerűbb lesz.
A ruhák lágyak és illatosak lesznek, még öblítő használata nélkül is - ráadásul az öblítőt nem is szabad a szárítógépbe tenni. Számtalan szárítógép rendelkezik mosásfrissítő programmal is, amely megszünteti a szekrényből származó nedvesség okozta dohos szagokat, sőt még a cigarettafüstöt is.
Megvédi a ruhákat az elhasználódástól - a szárítógépek olyan modern technológiát kínálnak, amelyek képesek gondoskodni még a legkényesebb anyagokról is. Ráadásul megóvják a színeket, amelyek a hagyományos kültéri szárítás során a napfénytől könnyen kifakulhatnak.
Nem lesz szükség annyi mosásra - a szárítógép számos nemkívánatos szagot eltávolít. Felfrissíti az inget egy buli után, vagy visszaadja az illatát a pulóvernek a dohányosnál tett látogatás után.
Örömöt szerez az allergiásoknak és az asztmásoknak - a szárítógépben történő szárítás során a ruhák fertőtlenítésére is sor kerül, a ruhákból eltávolítja az allergéneket és a háziállatok szőrét, valamint csökken a penész kialakulásának kockázata az otthonodban.
Helytakarékos - bár első pillantásra nem tűnik nyilvánvalónak, tény, hogy a szárítógép beszerzésével valóban helyet takarítasz meg a lakásban vagy az erkélyen, ahová egyébként egy ruhaszárító állvány kerülne. A szárítógépet egyszerűen a mosógép tetején vagy akár egy szekrényben is elhelyezheted.
A szárítógépek előnyeiről és a használatuk szabályairól az Ints búcsút a teregetésnek c. cikkünkben írtunk bővebben.
A szárítógép standard mérete 85 × 60 × 60 cm (h × b × t). Létezik azonban egy helytakarékosabb változat, a keskeny (slim) szárítógép, aminek biztosan örülni fogsz, ha kis fürdőszobád van, vagy ha a szárítógépet be kell préselned egy konyhaszekrénybe vagy szekrénybe.
Közkedvelt méretek
Az úgynevezett slim szárítógépek általában 40-45 cm mélyek. A magasságuk nem nagyon változik, a legtöbb esetben 80-85 cm, a szélességük pedig általában 60 cm körül van.
Ez minden esetben attól függ, hogy mennyi szabad helyed van otthon, vagy hogy mennyit szándékozol a szárítógépnek szentelni. Leggyakrabban a fürdőszobában a mosógép mellett vagy a mosógép tetején találkozol szabadon álló szárítógéppel.
Ha azonban több helyed van a konyhádban, mint a fürdőszobában, akkor a beépíthető szárítógép jó megoldás lehet. Ha a beépített szárítógép nem lesz mélyebb a konyhapultszekrénynél, akkor elegánsan el lehet rejteni egy ajtóval. Azonban figyelembe kell venni, hogy ezek a szárítógépek nem túl gyakoriak. A szárítógépet azonban bárhol el lehet helyezni a lakásban, akár egy szekrényben vagy gardróbban is.
Bár a legmagasabb energiaosztályba sorolt készülék - egy A+++ energiaosztályú szárítógép - vételára magasnak tűnhet, és a mellette lévő B energiaosztályú szárítógép olcsóbb, mi mindig a magasabb energiaosztályú (azaz legalább A) készülék vásárlását javasoljuk. Előfordulhat, hogy a végén nem a megfelelő módon fogsz pénzt megtakarítani.
A fogyasztásbeli különbség jelentős, és az évek alatt összeadódhat. Míg egy drágább készülék ciklusonként körülbelül 1,2 kWh-t fogyaszt, addig az olcsóbb, alacsonyabb energiaosztályú szárítók 3 kWh-t vagy még ennél többet.
Néha ezt a paramétert kondenzációs hatékonyságnak is nevezik, ami az energiacímke bal alsó sarkában kapott helyet és azt mutatja meg, hogy a ruhák szárítása közben mennyi nedvesség kerül a légtérbe. Az A osztály a leghatékonyabb. Itt sem érdemes néhány forintot spórolni, hogy aztán évekig nyirkos legyen a fürdőszoba.
Azt, hogy mennyi ruhát képes a szárítógép befogadni, gyártó- és típusonként változó. A választáskor vedd figyelembe a családtagok számát, a szárítási igényeket és a jövőbeli terveidet, például a költözést.
A legkisebb szárítógép kapacitása 3 kg, de egy egy- vagy kétszemélyes háztartás számára leggyakrabban a 6-7 kg-os kapacitás ajánlott. Ha 2 gyerek van a családban, akkor mindenképpen 8 kg feletti kapacitásra lesz szükség, különösen akkor, ha a gyerekek kicsik, és a mosógép és szárítógép minden nap használatban lesz.
Minél alacsonyabb a zajszint, annál jobb. Különösen, ha éjszaka akarsz szárítani. A leghalkabb szárítógépek zajszintje 63 dB körül mozog. A leggyakrabban azonban 68 dB körüli zajszinttel rendelkező modelleket kínálnak. A zajszint 3 szintre osztható: kényelmes, kellemetlen és veszélyes (90 dB feletti).
Minden kondenzációs szárítógép rendelkezik kondenzvíztartállyal, néhányhoz egy csatlakozó készlet is tartozik, amely lehetővé teszi a kondenzvíz csatornába történő elvezetését, vagy a legtöbb szárítógéphez vásárolhatsz ilyen készletet.
Az újabb szárítógépek már érintésvezérléssel és LCD kijelzővel rendelkeznek. Az érintőképernyős telefonhoz vagy táblagéphez hasonlóan a vezérlőelemek nagyon könnyen kezelhetőek, és könnyedén végigvezetnek a gép összes funkcióján. Ez a fajta vezérlés a nyelvváltás lehetőségével is jár. A választható nyelvek száma nagyon egyéni, és gyártónként és típusonként változik.
Amennyiben a szárítógép nem rendelkezik érintésvezérléssel, valószínűleg egy forgó tárcsás, hagyományos nyomógombos vezérléssel rendelkezik. Az ilyen típusú vezérlés előnye a megbízhatóság, és például az, hogy akkor is ki tudod választani a programot, ha nedves a kezed.
Öntisztító kondenzátor - bizonyos ideig tartó szárítógép-használat után a kondenzátor eltömődhet a textíliákból származó apró szennyeződésektől és szöszöktől. Az öntisztító kondenzátor technológia rendszeresen kiöblíti a megrekedt szennyeződéseket anélkül, hogy foglalkoznod kellene ezzel.
A program befejezését jelző hangjelzés - ez hasonló ahhoz, amit a mosógépeknél megszoktál. Általában a ciklus befejezését, a gyűrődésvédelmi fázis kezdetét és végét, valamint a ciklus megszakítását jelzi. A hangjelzést könnyen kikapcsolhatod, pl. ha a szárítógépet éjszaka kapcsolod be, és nem szeretnéd, hogy zavarjon.
Késleltetett indítás - általában kiválaszthatod, hogy a szárítási folyamat 0-24 óra múlva induljon el. Ez a funkció lehetővé teszi, hogy a szárítást úgy időzítsd, hogy a ciklus pontosan akkor fejeződjön be, mikor hazaérsz. Így a kikapcsolás után a lehető leghamarabb kiveheted a ruhákat a szárítóból - ez a legjobb dolog, amit a ruháid érdekében tehetsz.
Dobvilágítás - ez a funkció egyszerre esztétikus és praktikus. Amikor kiveszed a ruhákat, a világításnak köszönhetően azonnal láthatod, ha van a dobban egy ottfelejtett ruhadarab.
Gyermekzár - egy apróság, amely megkíméli a kisgyermekes szülőket a mindennapi aggodalmaktól. A gombokat egyszerűen lezárhatod, így gyermeked nem tudja elindítani a szárítót a tudtod nélkül, illetve nem tud kárt tenni semmiben a funkciók véletlenszerű megnyomásával.
Frissítő program - más néven gyors szagsemlegesítő programnak is nevezik. Képes megszüntetni a dohos szagokat, ráadásul lágyítja és részben kivasalja a textíliát. A ruhák újra illatosak és tiszták lesznek, anélkül, hogy ki kellene mosnod őket.
Változtatható ajtónyitás - ezt a funkciót különösen akkor fogod értékelni, ha a fürdőszobában korlátozott hely áll rendelkezésedre, és a szárítógépnek egy adott oldalra kell nyílnia. Ezt megfordítható ajtónak is nevezik. Ez a funkció manapság viszonylag gyakori, de vásárlás előtt mindenképpen érdemes érdeklődni felőle.
Nedvességérzékelő - automatikusan beállítja a szárítási folyamatot a kiválasztott programnak, a textília típusának és a kívánt szárítási szintnek megfelelően. Így kiválaszthatod, hogy teljesen szárazak legyenek-e a ruháid, hogy berakhasd a szekrénybe, vagy enyhén nedvesek a vasaláshoz.
Mennyiségautomatika - ez a technológia képes megállapítani a szárítógép töltöttségét, és ennek megfelelően beállítani a szárítási időt. Ezzel időt és pénzt takaríthatsz meg. Természetesen a kisebb mennyiségű ruhák szárítása kevesebb időt vesz igénybe, mint egy teljesen megtöltött szárítógépé. Ezt a funkciót gyártótól függően néha Fuzzy Logic, Easy Logic vagy 6th Sense néven emlegetik.
Vasalás nélkül - egyetlen szárítógép sem képes úgy megszárítani a ruhákat, hogy azok egyáltalán ne legyenek gyűröttek. Ez a program azonban minimálisra csökkenti a gyűrődést. Ez az anyag típusától és attól függ, hogy mennyi ideig hagyod a szárított ruhákat a dobban. A programot a szárítógépen kívül szárított ruhákhoz is használhatod. A program kiegyenlíti a gyűrődéseket, és eltünteti például a nem megfelelően szárított ruhák szagát.
Mosógép
Centrifuga
Vasaló
Mosószeradalék, textilöblítő
Háztartási gépek kiegészítői