Milyen páraelszívót vegyek?

A páraelszívó praktikus segédeszköz a rosszul szellőző konyhákban a főzés közben keletkező szagok és pára megszüntetésében. Korábban úgy építették be őket, hogy egyáltalán ne legyenek láthatóak. Manapság egyre népszerűbbek a nagyon is feltűnő páraelszívók, amelyek a főzőlap felett helyezkednek el. A páraelszívónak köszönhetően otthonodból száműzheted a penészt és a kellemetlen szagokat.


• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu

• Olvasási idő: 7 perc

milyen páraelszívót vegyek

Páraelszívó típusok

Beépíthető (kihúzható) és hagyományos

Ezek a típusok nem feltűnő, de praktikus páraelszívók, amelyeket általában a főzőlap felett a konyhaszekrény ajtóhoz közel szerelnek be. Olyan is előfordul, hogy közvetlenül a felsőszekrény alá rögzítik ezeket. Kisebb konyhákba is alkalmasak, mivel kevés helyet foglalnak.

A kihúzható páraelszívó is népszerű választás, amelyet a főzőlap feletti szekrény alá építenek be.

Beépíthető páraelszívó

A beépített páraelszívó teljes mértékben integrálható a konyhabútorba, harmonikusan illeszkedik a konyha stílusához. Nem foglal el sok helyet, így kisebb helyiségekbe is megfelelő. Diszkrét megjelenésű, működése azonban nem mindenki számára megfelelő és szakemberre van szükség a telepítéséhez.

Kisebb helyiségekbe ideális választás a függőlegesen elhelyezett hagyományos páraelszívó. Relatíve egyszerűen telepíthető, és méreteihez képest megfelelő teljesítményt nyújt. Diszkrét megjelenéséhez kedvezőbb beszerzési ár társul.

Kihúzható páraelszívók >>
Hagyományos páraelszívók >>

Kürtős

A kürtős páraelszívó hatékony megoldás közepes és nagyobb konyhákba. Nem a főzőlap feletti szekrénybe kerül beépítésre, hanem egy csővel a konyha külső falán keresztül csatlakozik a kéményhez vagy szellőzőrendszerhez. Nagy szívóteljesítményt biztosít, falra szerelhető, így akár különleges dizájnelemként is funkcionálhat. Széles választékban kapható, változatos kivitelben, anyagokból és funkciókkal.

Kürtős páraelszívó

A telepítése nehézkesebb, és a helyigénye is nagyobb. Számítani kell magasabb energiafogyasztásra és vásárlási árra.

Kürtős páraelszívók >>

Ha L- alakú konyhád van, vagy a főzőlap a konyha sarkában található, nézd meg a sarok páraelszívó kategóriát is.

Sziget

A sziget páraelszívót kifejezetten konyhaszigetek fölé tervezték. Ezeket a modelleket függő vagy csillár páraelszívónak is nevezik. Nagyobb konyhákba ajánlottak, és nagyon nagy teljesítményt tudnak nyújtani.

Karakteres dizájnelem, ezért általában nagyon modern megjelenésű készülékek. Emiatt számolnod kell magasabb vételárral és szakember bevonására is szükség lesz a telepítéshez.

Sziget páraelszívó

A plafonba süllyeszthető páraelszívó hasonló célt szolgál. Diszkrétebb a megjelenése és nem vonja magára a figyelmet. Ha jól választod ki a dizájnt, akár egy mennyezeti ablak illúzióját is keltheti.

Sziget páraelszívók >>
Plafonba süllyeszthető páraelszívók >>

Pultba süllyeszthető

A pultba süllyeszthető páraelszívó a főzésből származó gőz elszívásának legmodernebb módja. A gőzöket lefelé, közvetlenül a főzőlapnál elhelyezett résen szívja el. A páraelszívó szellőző egysége a konyhabútor alatt található, ahol az elszívó cső is csatlakoztatható.

Pultba süllyeszthető páraelszívó

Helytakarékos, nagy teljesítményű, alacsony fogyasztású és könnyen tisztán tartható, esztétikus. Létezik elektromosan kihúzható változat is, amely a konyhapultból emelkedik ki és beépített motorral rendelkezik. Az ára azonban ennek megfelelően alakul.

Pultba süllyeszthető páraelszívók >>

További hasznos konyhai tippekért látogass el inspirációs oldalainkra. Összegyűjtöttük például a legjobb tanácsokat arról, hogyan és mivel érdemes a hűtőszekrényt kitakarítani, de olvashatsz arról is, hogy mi lehet az oka, ha a hűtőszekrény furcsa hangokat ad ki.

Páraelszívó választás paraméterek alapján

Működési elv

Kivezetéses

Ez a páraelszívó ott használható, ahol kéményhez vagy csőhöz csatlakoztatható a megfelelő elszívás érdekében, emiatt ezt a típust kivezetéses páraelszívónak is nevezik. Az épületből csöveken keresztül szívja ki a levegőt. A leghatékonyabb a közvetlen kivezetőcső egyéb felesleges elemek nélkül. Ez azt jelenti, hogy a csövet közvetlenül a házból ki kell vezetni az ingatlan oldalára vagy az emeletre, ahol gondoskodni kell egy megfelelő tetőcserép beépítéséről, hogy megakadályozzuk a nem kívánt víz beáramlását.

Télen számolni kell a párásodás lehetőségével is, ami a csőrendszerben elhelyezett különféle hajtásokkal, speciális elemekkel csökkenthető. Az ilyen alkatrészek tipikus példája a visszacsapó szelep, amely csak a páraelszívó felől nyílik. A cső hossza nem haladhatja meg a 2-3 métert.

Hosszabb elszívási távolság esetén érdemes egy további motort is használni, ezzel is felerősítve a meglévőnek az erejét.

Keringetéses

Olyan helyeken alkalmazható, ahol nem lehet kéményre csatlakozni. Megjelenésében hasonlíthat a többi típusra, a fő különbség azonban a páraelszívó belsejében van. Nincs rákötve semmilyen külső csőre, hanem keringető rendszerrel van ellátva. Ez úgy működik, hogy a páraelszívó a helyiségből szívja magába a levegőt, azt szűrőn keresztül megtisztítja és visszavezeti a helyiségbe. Ez speciális szűrők segítségével történik, melyeket tisztítani és cserélni javasolt legalább 6 havonta egyszer.

A két korábbi típust ötvöző páraelszívók is megjelentek a piacon. Ezeknél a felesleges gőzök eltávolítása az aktuális igények szerint állítható be.

Teljesítmény

Az egyik legfontosabb paraméter az elszívási teljesítmény, amelyet m3/órában adnak meg.

Hogyan lehet kiszámítani a szükséges páraelszívó teljesítményt?

Ha nem vagy biztos abban, hogy milyen teljesítményre van szükség az optimális működéshez, ez az egyszerű képlet segíteni fog:

Hosszúság × szélesség × magasság = térfogat m³-ben

Ha kiszámolod annak a helyiségnek a térfogatát, ahol főzöl, akkor kiderül, hogy mennyi levegő van benne. Az új páraelszívó teljesítménye óránként legalább tízszeres, de lehetőleg tizenhatszoros legyen a térfogathoz viszonyítva. Helyettesítsd a számított térfogatot a következő képletbe: Térfogat m³-ben × 16 = teljesítmény m³/órában

A legjobb esetben is pontosan ilyen teljesítményre van szükség a helyiségekben. Ha azonban a konyha a nappaliba nyílik, akkor a levegőcsere során hőszivárgás léphet fel. Ilyenkor inkább olyan páraelszívót válassz, amely akár 600 m³/órát is képes elszívni.

A teljesítmény közvetlenül befolyásolja az energiafogyasztást. Minél nagyobb teljesítményre van szükség, annál nagyobb a fogyasztás.

A helyiség térfogata Ideális szívóerő
40 m³ 400 m³/óra
60 m³ 600 m³/óra
80 m³ 800 m³/óra
100 m³ 1000 m³/óra

Zajszint

Ez a paraméter különösen fontos, ha a konyha a nappalihoz csatlakozik. A zajszint a páraelszívó teljesítményével együtt nő. A keringetéses modellek általában zajosabbak, de a hibás telepítés is okozhatja a nagyobb zajt. A halkabb páraelszívók közé tartoznak a 62 dB-nél kisebb zajszintű modellek. A leghalkabbak akár 40 dB-es értékkel büszkélkedhetnek, némelyik azonban ennél is alacsonyabb. A zajosabb modellek már több, mint 69 dB-t bocsátanak ki.

Tömeg

A páraelszívó tömegére is figyelni kell, különösen a függesztett típusnál, ahol ismerni kell annak a szekrénynek vagy a mennyezetnek a terhelhetőségét is, amelyre a páraelszívó rögzítésre kerül.

Energiahatékonyság

Az energiahatékonyság meghatározásánál a páraelszívó teljesítményét és fogyasztását is figyelembe veszik, vagyis mennyi energiára van szüksége a páraelszívónak egy bizonyos teljesítmény eléréséhez. A leggazdaságosabb készülékek A, a legkevésbé gazdaságosak G jelöléssel rendelkeznek.

Anyag

A páraelszívók leggyakrabban matt, rozsdamentes acélból készülnek, ami könnyen tisztítható. Választható azonban olyan páraelszívó is, amely ötvözi az alumíniumot, az acélt és a tiszta üveget. Üveg esetén viszont számíts arra, hogy a tökéletes megjelenés érdekében alaposan le kell polírozni. Még a klasszikus fehér burkolatok sem mentek ki a divatból, amelyek általában fémlemez és zománc kombinációjával készülnek.

A páraelszívók leggyakrabban matt, rozsdamentes acélból készülnek

Funkciók

Megvilágítás - minden modern páraelszívó rendelkezik vele. Az izzókat a munkalapra merőlegesen kell elhelyezni, fedelük a maximális fényhatás érdekében átlátszó.

Lassító rendszer - egy gombnyomásra működik, a páraelszívó lekapcsolása után egy bizonyos ideig aktiválja a motor lassítását. A konyha körüli teret így tökéletesen ki lehet tisztítani.

Automatikus elszívás – automatikusan bekapcsol, ha a páraelszívó nagyobb mennyiségű gőzt észlel a környezetben.

Elszívóerő-szabályozó érzékelő – érzékeli, ha nagyobb mennyiségű gőz van a helyiségben és nagyobb teljesítményt kell kifejteni.

Elhasználódott szűrő jelzőfény – LED fény, amely figyelmeztet, ha eljött az ideje a szűrő tisztításának vagy cseréjének.

Érintésvezérlés - a megszokott mechanikus kezelőszerveket helyettesíti, ami a páraelszívón a különböző funkciókat és működési értékeket mutató kijelzőn található.

Távirányító – tökéletes kényelmet biztosít. A páraelszívót távirányítóval távolról is vezérelheted.

Gyakori kérdések

Mi a különbség a fém zsírszűrő, a textilszűrő és a szénszűrő között?
Hogyan kell tisztítani a páraelszívót?
Hol a legjobb elhelyezni a páraelszívót?