Szeretné javítani az autója hangszóróinak hangzását? A mélynyomó basszus komponenst ad a klasszikus autós hangszórókhoz, és gazdagabbá, erőteljesebbé teszi a hangzást. Milyen típusú mélysugárzók léteznek, miben különböznek egymástól, és milyen paraméterekre kell összpontosítani a kiválasztásakor?
• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 5 perc
Az aktív autós mélysugárzók beépített erősítővel rendelkeznek, így nincs szükség külső erősítőre. Ennek a megoldásnak az előnye a kompaktabb kialakítás, amely lehetővé teszi, hogy a hangszóró az ülés alá kerüljön, és szabadon mozgatható legyen. Az aktív mélysugárzók hátránya, hogy ha az erősítő vagy maga a hangszóró meghibásodik, egy külön alkatrész nem cserélhető ki.
+ Nincs szükség külső erősítőre
+ Kompaktabb kialakítás
+ Több elhelyezési lehetőség
- Magasabb ár
- Nagyobb fűtési sebesség
A passzív mélysugárzók nem tartalmaznak saját erősítőt, ezért külső erősítőhöz kell csatlakoztatni őket. Az egész rendszer több helyet igényel, ezért kisebb autókhoz kevésbé alkalmas. Passzív mélynyomó beszerzésének általában akkor van értelme, ha már van erősítő az autójában, vagy ha nagyobb RMS-teljesítményt szeretne elérni.
Hogyan kombináljon egy mélynyomót és egy erősítőt?
Az erősítő kimeneti teljesítményének mindig körülbelül 15-20%-kal nagyobbnak kell lennie, mint a mélysugárzó RMS-teljesítménye adott ellenállás mellett.
1 mélynyomóhoz 4 Ohm impedanciával - a hídhoz csatlakoztatott 2 csatornás erősítő.
2 mélynyomóhoz vagy egy kéttekercses mélynyomóhoz - egy úgynevezett monoblokk, legfeljebb 1 Ohm impedanciával.
A visszhangkamra (echo chamber) kialakítása
Zárt - Teljesen zárt mélysugárzó robusztus házzal. Többnyire passzív típusok. A hangzás minimális torzítással rendelkezik, rezonanciamentes, a basszus gyors és pontos. Különösen alkalmas rock, metál és más dinamikus műfajokhoz. A zárt mélysugárzók általában kisebb hangnyomást produkálnak.
Basszusreflex - basszusreflex-rendszerrel ellátott mélysugárzókban a basszus komponens gazdag, közepesen gyors és elegendő hangnyomással kísért. Gyakorlatilag minden népszerű műfajt, például a popot, az RnB-t, a rapet és gyakorlatilag minden modern "kereskedelmi" zenét képes lejátszani. Aktív és passzív modellekben egyaránt megtalálható.
Bandpass - a reflexhez hasonlóan a mélysugárzó a doboz belsejében helyezkedik el, alkalmasabb a lehető legalacsonyabb frekvenciák elérésére vagy a lehető legnagyobb hangnyomás elérésére. Ezek rendelkeznek a legjobb hangvisszaadással, de ezek a legdrágábbak.
Az alapvető mélynyomó típusok általában már egy ideális méretű hangdobozba vannak beépítve. A magasabb tartományokat gyakrabban árulják hangfal nélkül, amely így alkalmasabb arra, hogy méretre készüljön.
Teljesítmény
A hangszórók teljesítményét wattban adják meg, és általában két értéket lát - maximális teljesítményt és effektív teljesítményt (RMS - ez a mélysugárzó maximális állandó kimeneti teljesítményét jelzi károsodás nélkül). A maximális teljesítmény ennek kétszerese is lehet. A nagyobb teljesítmény jobb hangminőséget biztosít nagyobb hangerőn, csak fontolja meg, hogy a nagy teljesítményt teljes mértékben ki fogja-e használni.
Általában minél nagyobb az RMS-teljesítmény, annál zajosabb lesz az autó hangrendszere. A tényleges hangerő azonban számos tényezőtől függ, például attól, hogy milyen típusú autóba szerelik be a mélynyomót. A ferdehátúaknak, kombi-, SUV- és MPV-knek nincs szükségük nagy teljesítményre, míg a szedánoknak és kupéknak nagyobb teljesítményre van szükségük, mivel a belső tér és a csomagtartó közötti válaszfal tompítja a hangot.
Amennyiben basszusokban gazdagabb hallgatási élményre vágyik, elegendő egy 150-300 W (RMS) teljesítményű mélynyomó. Ha az egész testet ringató basszusokat szereti, 300-600 W (RMS) teljesítményt ajánlunk. Normál működéshez ennél magasabb értékek nem szükségesek.
A hangszóró átmérője
A hangszóró átmérője mutatja, hogy a mélynyomó mekkora helyet fog majd elfoglalni. Különösen hasznos, ha szűkebb helyekre, például az autó ülése alá telepíti, ahol 6" vagy 8" méretű berendezések férnek el. A legjobb mélységtorzítási élmény érdekében javasoljuk, hogy legalább 10" vagy annál nagyobb átmérőt válasszon. Gyors, dinamikus zenéhez 8", 10" és 12" mélysugárzókat ajánlunk. Hip-hop, RnB és popzenéhez 10", 12" és 15" mélynyomókat érdemes vásárolni.
130 - 200 mm - kevesebb mint 8"
220 - 250 mm - 8-10"
275 - 300 mm - 11-12"
380 mm - 15"
A mélysugárzókat nem kell mindig külön hangdobozban elhelyezni, ajtóba is beépíthetők.
Érzékenység
Az érzékenység a jel leggyengébb és legerősebb összetevői közötti különbség. Ez a teljesítményhez kapcsolódik, és a magasabb értékek ismét hangosabb hallgatási élményt nyújtanak. Az autóban 90 dB-lel is megelégedhet.
Azt a tartományt jelzi, amelyben a mélynyomó a legalacsonyabb és a legmagasabb frekvenciákat képes visszaadni. Normál használat esetén a legmagasabb, 120 Hz-es érték is elegendő. Egy alacsony minimum érték viszont azt jelzi, hogy a mélysugárzó jobban képes a mély hangok reprodukálására. Ha azonban 20 Hz alá megy, az emberi fül valószínűleg nem lesz képes érzékelni ezeket a hangokat. Legfeljebb fizikailag fogja érezni.
Házimozi rendszer
Erősítő
Autó hangszóró
Autó erősítő
Autórádió
Autó-multimédia
Autó HiFi kiegészítő
CD váltó