Milyen matracot vegyek?

A kényelmes és egészséges alvás alapja a megfelelő matrac. Egy jól megválasztott matrac nemcsak a hát- és ízületi fájdalmakat enyhíti, hanem az alvásod minőségét is jelentősen javítja. A rossz matrac azonban hosszú távon egészségügyi problémákat okozhat, különösen a gyerekeknél.

Mindenkinek más-más matracra van szüksége, ezért fontos, hogy személyre szabottan válaszd ki a számodra legmegfelelőbbet. Útmutatónk segít megtalálni a tökéleteset.

milyen matracot vegyek

Hogyan válasszunk matracot típus alapján

Rugós

Régen a megnyúló rugók miatt kényelmetlen volt ez a típusú matrac. A mai modern rugós matracok azonban teljesen más technológiával készülnek.
Ezek a matracok kiváló légáteresztő képességük miatt tömör, stabil ágykeretekhez ideálisak.

Népszerű változat a zónás táskarugós matrac. Ebben a típusban minden rugónak külön textilhuzata van (táskája), ami segít jobban eloszlatni a súlyt.

rugós matrac

  • Kiváló szellőzés
  • Felveszi a test formáját
  • Hosszú élettartam
  • Magas komfort
  • Nem használható állítható ágyráccsal

A rugós matracok további típusai

Klasszikus rugós maggal rendelkezők - a rugókat rugók kötik össze, amelyeknek köszönhetően nem tudnak megnyúlni.
Mikrotokos rugókkal rendelkezők - több ezer rugót tartalmaznak a területükön, textil házban tárolva. Ezek is tökéletesen eloszlatják a súlyt és lágyabbak is.

Hab

Különböző típusú, különböző tulajdonságú habokból készülnek, amelyek egymással kombinálhatók. Előnyük a sokoldalúság. Különböző keménységűek lehetnek és alkalmasak mindenféle rácsra.

hogyan válasszunk matracot

  • Két oldalas matrackialakítás: mindkét oldal más keménységű
  • A memóriahab megfelelő időseknek és hátfájós embereknek
  • Különböző tulajdonságú habfajtákból készül
  • Nagyon gyorsan alkalmazkodik a testhez
  • A memóriahab reagál a levegő hőmérsékletére (melegebb időben puhább)
  • Rövidebb élettartam – nagyobb súly alatt idővel besüllyedhet

A habmatracok típusai

Purhab (habszivacs) - poliuretán matracok, amelyek nagyon népszerűek. Számos keménységben léteznek, rugalmasak, hosszú élettartammal és stabilitási paraméterekkel rendelkeznek. Az alap tartósabb habból készül, amely biztosítja a hosszú élettartamot és nehezebb embereknél is használható.

Biohab - alapvető gyártási elemei a természetes olajok, például a szójabab-kivonat vagy a ricinusolaj, így pozitív hatással vannak az ökológiára is. Nagyon rugalmasak és ellenállnak a mikrobáknak, a penésznek és a gombáknak. Elképesztő ortopédiai tulajdonságokkal büszkélkedhetnek és minden ágyráccsal kompatibilisek.

Hideghab (HR hab) - nagyobb pórusokkal rendelkezik, mint a klasszikus PUR hab, így jóval légáteresztőbb is. Jobban eloszlatja a hőt és csökkenti az atkák előfordulását, ezért allergiások számára is ajánlható. Nagyobb rugalmassága, méretstabilitása és kiváló ortopédiai tulajdonságai vannak. Gyakran alkotják a szendvics matracok alapját.

Memóriahab - ideális választás hátfájós és véraláfutásra hajlamos emberek számára. A memóriahab lágyul a testhővel érintkezve, így optimálisan alkalmazkodik a test görbületeihez, ugyanakkor stabilizálja és megtámasztja a testet. Összességében pozitív hatással van a vérkeringésre és az alvás sokkal jobb tőle.

Habszivacs matracok >>
Hideghab matracok >>
Memóriahab matracok >>

További matrac fajták

Szendvics matrac: két különböző anyagból álló töltettel készül, ami nemcsak növeli élettartamát, hanem fokozza a fekvőfelület kényelmét is. Általában egy memóriahab felső rétegből és egy hideghab magból áll.

Egészségügyi matracok: olyan matracok, amelyek rendelkeznek tanúsítvánnyal arról, hogy megfelelnek az egészséges alvás minden követelményének. Ezek lehetnek hipoallergén, higiénikus matracok, vagy hosszú ideig fekvő betegek számára készült matracok.

Ortopédiai matracok: garantálják a gerinc stabil megtámasztását. A megfelelő testsúlyelosztás szempontjából tesztelték őket.

Futon matrac: kemény és rugalmas fekvőfelület. A természetes anyagoknak köszönhetően jó légáteresztő képességgel rendelkezik, azonban rendszeresen szellőztetni kell, mivel hajlamos a nedvesség felszívására.

Gél matracok: hideghab vagy memóriahab alapú matracok gél réteggel ellátva, amelyek különféle akupresszúrás pontokat stimulálnak, segítve az izmok ellazulását alvás közben. A matracok keménysége különböző pontokon eltérő. A test ellazulását segíti a gél stabilitása is, amely egész életen át tart. A gélréteg ráadásul rendkívül higiénikus alvási környezetet biztosít: a poratkáknak és baktériumoknak nincs esélyük megtelepedni és szaporodni. Ezért ezek a matracok alkalmasak gyermekek és allergiások számára.

Felfekvés elleni matracok: segítenek megelőzni a fekélyek kialakulását. Magas minőségű hideghab matracok, amelyek alkalmazkodnak a test formájához, megfelelő alátámasztást nyújtva az izmoknak és a gerincnek. Elsősorban azok számára jó választás, akik hosszú ideje ágyhoz vannak kötve

Időseknek való matracok: az idősebb emberek matracait az aktuális egészségügyi problémáikra tekintettel kell megválasztani, figyelembe véve az esetleges jövőbeni korlátokat is. Minél magasabb a matrac, annál jobb. Ökölszabály, hogy minél magasabb a matrac, annál jobb: így kevésbé erőlteti meg a csípőt felálláskor és leüléskor. Az anyagnak kellően lélegzőnek kell lennie és képesnek kell lennie a súly elosztására, ezáltal csökkentve a testre nehezedő ellennyomást. Az ilyen típusú matracok meglehetősen lágyak. A fentieket figyelembe véve időseknek a felfekvés elleni matracok vagy a memória hab matracok ideálisak.

Milyen matracot vegyek a babának vagy gyereknek

A gyermekek számára a keményebb matracok a legmegfelelőbbek, ideális esetben rugalmas maggal. A gyerek teste folyamatosan fejlődik és növekszik. A túl puha matracon a baba besüllyed, ami megterhelheti a gerincét. A keményebb matrac így támogatja az egészséges fizikai fejlődést.

A zónás matracok azonban nem ajánlottak, mivel a csecsemőknek egyenletes alátámasztásra van szükségük

A speciális matracon kívül az újszülöttnek még sok mindenre szüksége lesz. Nézd meg a Felszerelés a babának oldalunkat hasznos tanácsokért.

Nehezen alszol el? Akkor feltétlenül olvasd el a Házi praktikák álmatlanság ellen című cikkünket.

milyen matracot válasszunk

Mire figyeljünk a matrac kiválasztása során?

A matrac keménységének megválasztása során az egyik legfontosabb tényező a felhasználó magassága, testtömege és életkora. Fontos figyelembe venni a leggyakoribb alvási helyzetet is.

A matrac ideális esetben 20-25 cm-rel hosszabb, mint a testmagasság.

120 - 190 cm hosszú matracok >>
194 - 200 cm hosszú matracok >>
203 - 210 cm hosszú matracok >>
220 cm hosszú matracok >>

A szélesség az ágy típusától függ, egyszemélyes ágy esetén általában 90 cm. Kétszemélyes ágy esetén a matrac szélessége 80 cm-től kezdődhet.

60 - 100 cm széles matracok >>
110 - 130 cm széles matracok >>
140 - 160 cm széles matracok >>
163 - 180 cm széles matracok >>
183 - 200 cm széles matracok >>

Az optimális magasság 15 cm, időseknek 20 cm.

10 - 18 cm magas matracok >>
19 - 24 cm magas matracok >>
25 - 33 cm magas matracok >>

Az anyagválasztásnál vedd figyelembe az ágyrácsot, a hálószoba környezetét és az egyéni igényeket (pl. allergia esetén a természetes anyagokat). A matrac teherbírását a súlyodhoz igazítsd, és mindig legyen némi tartalék. A kínálatban nagy teherbírású matracokat is találsz, akár 140 kg-ig és afölött is.

Milyen keménységű matracot vegyek

A megfelelő matrac kiválasztásakor a keménység a legfontosabb paraméter. A legtöbb forgalmazó a puhától az extra keményig négy fokozatot különböztet meg és néha még egy ötödik is van. Ezeken kívül a kereskedők extra puha matracokat is bevonnak a kínálatba, amelyek viszont egészségügyi szempontból nem túl ideálisak.

A matrac keménységének megválasztása során az egyik legfontosabb tényező a felhasználó testtömege. Aki könnyebb, az választhat lágyabb matracokat, a nehezebbek pedig keményebb matracokat, amelyek megfelelő támogatást nyújtanak a test számára. Általában a nők és az idősek inkább a puhább matracokat, míg a férfiak a keményebb típusokat választják. A legelőnyösebb keménység a kettes és hármas fokozat, amelyek szinte mindenkinek megfelelnek.

Fontos figyelembe venni a leggyakoribb alvási helyzetet is. Amennyiben valaki főleg az oldalán alszik, akkor a matrac egyes zónáit jobban terheli, mint másokat. Ezért az ilyen esetekben az optimális matrac puha vagy közepesen kemény, amely alkalmazkodik a testhez, ugyanakkor alá is támasztja azt.

Ha valaki inkább hason alszik vagy sokat forgolódik éjszaka, annak a közepesen kemény matrac lesz a megfelelő, amely szintén a testhez alkalmazkodik, egyúttal vízszintes helyzetben is rögzíti. Háton alvásnál pedig mindenképpen a keményebb matrac lesz a jó választás, mivel alvás közben optimálisan elosztja a testsúlyt és természetes helyzetben rögzíti a gerincet, így nincs túlzott süllyedés, például az ágyéki régióban.

A matrac keménységének fokozatai:

Fokozat Keménység Felhasználó súlya
1 Nagyon puha 60 kg-ig
2 Puha 50-80 kg
3 Közepesen kemény 70-110 kg
4 Kemény 90-130 kg
5 Nagyon kemény 130 kg felett


Bővebben a keménységről

Tipp kétszemélyes ágyakhoz

Egy nagy matrac helyett szerezz be két kisebbet - így te és a partnered is olyan keménységű matracot választhattok, amely a legjobban megfelel az igényeiteknek és testalkatotoknak. Ha szeretnéd egységesíteni az ágy felületét, tegyél felülre egy nagy, könnyű fedőmatracot, az úgynevezett toppert.

A matrac keménységének megválasztására érdemes nagy gondot fordítani.

Zónás matracok

Bizonyos típusú matracok hosszában több, különböző keménységű zónára vannak osztva. Ez a zónázás azért szükséges, mert az emberi test nem gyakorol egyenletes nyomást a fekvőfelületre: a váll, a csípő és a lábfej például más-más mértékben terheli a matracot. A különböző keménységű zónáknak köszönhetően a matrac pontosabban követi a test vonalát, így optimális alátámasztást nyújt a gerincnek és az ízületeknek.

Az ideális matracot ennek megfelelően érdemes kiválasztani. Ezen túlmenően a matrac megakadályozza a felfekvéseket olyan helyeken, ahol nagyobb megterhelést szenvedünk, ezek elsősorban a csípő, a nyak, a hát és a láb körüli területek. Az az igazság, hogy minél több zóna van, annál jobb minőségű a matrac.



Zónás matracok

A matrac legfeljebb 7 zónával rendelkezhet. Ennek a típusnak van a legjobb osztályzata az egyes zónák között. Léteznek 5 zónás matracok is, amelyek megerősítést adnak a test súlypontja és a vállak alatt, illetve a térdnél. A matracok zónáinak minimális száma 3 lehet, ahol a szilárdabb matrac erősítés csak a test súlypontjának területén, azaz a közepén helyezkedik el, a többi matrac pedig puhább. A zónák úgy állítják be a matracot, hogy illeszkedjenek a test ívéhez és megfeleljenek a terhelés optimális eloszlásának.

A zónás matracok nem alkalmasak 150 cm alatti gyermekek számára, mivel az egyes zónák nem tudják pontosan lemásolni a testarányukat.

Tanácsok

Milyen gyakran kell kicserélni a matracot?
Hogyan lehet meghosszabbítani a matrac élettartamát?
Érdemes matracvédőt is vásárolni?
Hogyan lehet kimosni a vizeletet a matracból?
Ki lehet mosni a vért a matracból?
Ágyrácsra is szükség van?
Milyen ágyrácsok léteznek?