Magasnyomású mosóra szükséged lehet, ha autódat, teraszodat, kerítésedet vagy kerti bútoraidat szeretnéd tisztán tartani. A hagyományos locsolócső helyett ez a megoldás hatékonyabb, hiszen akár 80%-kal kevesebb vizet használ, és a szükséges nyomást is biztosítja.
• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 5 perc
A magasnyomású mosók alapvető osztályozása a víz hőmérsékletén alapul.
A melegvizes mosót akkor fogod értékelni, ha motorokat, autóalkatrészeket vagy bármilyen zsíros dolgot szeretnél lemosni.
A magasnyomású mosók piacán a hidegvizes modellek dominálnak, a kínálat 80%-át teszik ki. Ezek a készülékek rendkívül sokoldalúak, és a legtöbb otthoni tisztítási feladattal könnyedén megbirkóznak.Kiválóak a piszkos felületek rutinszerű karbantartására, és otthoni használatra több mint elegendőek.
Ha a kényelem és a praktikum a legfontosabb, akkor egy elektromos magasnyomású mosó lehet a legjobb választás. Ezek a modellek könnyen kezelhetők, csendesek és nem szennyezik a környezetet. Fontos azonban figyelembe venni, hogy teljesítményük általában alacsonyabb, mint a benzines modelleké, és a tápkábel hossza (5-7 méter) is korlátozhatja a felhasználási lehetőségeket.
Ezt a problémát elkerülheted, ha a növekvő népszerűségnek örvendő akkumulátoros magasnyomású mosót választod.
A benzines magasnyomású mosók előnye, hogy elektromos hálózat nélkül is használhatók, ami nagyfokú mobilitást biztosít. Az akkumulátor töltöttségi szintje sem korlátoz. A benzines modellek ráadásul nagyobb teljesítményt és jobb vízmelegítési lehetőségeket kínálnak. Ezeknek a gépeknek azonban van néhány hátránya is: nagyobb a súlyuk, zajosabbak, és a karbantartásuk is bonyolultabb.
A hobbi eszközök közé tartoznak az akár 450 l/óra vízkibocsátású mosók. Nyomásuk legfeljebb 130 bar. Ideálisak homlokzatok vagy csempék könnyű mosásához. Ezek a modellek kefével is fel vannak szerelve, ezért ebben a kategóriában találod az autómosót is. Azonban gyakorlatilag minden alkatrész műanyagból készül.
A félprofi magasnyomású mosók vízkibocsátása elérheti az 500 l/órát. A nyomás is magasabb, akár 140 bar. A szivattyúk edzett műanyagból, alumíniumból vagy alumínium-sárgaréz ötvözetekből készülnek. A csempék, lefolyók vagy ereszcsatornák mosása a fő területük. Kialakításuknak köszönhetően hosszabb ideig is üzemelnek.
A professzionális felhasználásra tervezett magasnyomású mosók strapabíró, gyakran fémházas kivitelben készülnek, hogy az intenzív használat se okozzon problémát. Ezek a robusztus gépek 600 l/óra vagy még nagyobb vízkibocsátással, és 160 bar feletti nyomással is megbirkóznak. Ilyen modelleket találhatsz például az élelmiszeriparban, a gépiparban, az autómosókban és az autószerelő műhelyekben.
A belépő szintű magasnyomású mosók 1300 W körüli teljesítménnyel rendelkeznek, ami a kisebb ház körüli tisztítási feladatokhoz elegendő. Ha azonban hatékonyabb munkavégzésre vágysz, és komolyabb szennyeződésekkel is meg szeretnél birkózni, akkor érdemes 1600-2100 W teljesítményű modellt választani. A legerősebb otthoni mosók teljesítménye 4800 W vagy több is lehet.
Ez szorosan összefügg az előző paraméterrel: minél nagyobb a teljesítmény, annál nagyobb a vízkibocsátás. Alkalmi használatra a kertben vagy a ház körül körülbelül 450 l/óra vízkibocsátás elegendő lesz. Ha nagyobb felületeket tervezel mosni, válassz legalább 500 l/óra vízkibocsátású típust.
A 600 l/óra feletti vízkibocsátás már a professzionális kategóriába tartozik. Ezeket a nagy teljesítményű gépeket nagy felületek tisztítására tervezték, és az üzemidejükre sem lehet panasz.
Az alapmodellek nyomása körülbelül 100 bar. A 130 barig terjedő nyomás hobbi használatra ideálisnak tekinthető. Tökéletes a könnyű ház körüli munkákhoz vagy egy gyors autómosáshoz.
A 150 barig terjedő nyomás intenzívebb munkákhoz alkalmas. A professzionális eszközök 160 bar és annál nagyobb értékeket is kínálhatnak.
A víz egyes modellekben 100°C fölé is felmelegedhet. Egyes gépek képesek gőzzé alakíani a vizet, így a mosót gőztisztítóként is használhatod. A melegített vízzel történő tisztítás hatékonyabb, de mindig a konkrét felülethez igazítsd a hőmérsékletet.
A legolcsóbb modellek súlya kevesebb mint 5 kg lehet. Mivel ezek javarészt műanyagból készülnek, a tartósságuk változó lehet. Egy igazán megbízható magasnyomású mosó inkább 15 kg-ot nyom. Nagyobb arányban tartalmaz fém alkatrészeket (alumíniumot vagy ötvözetét), ami lassabb kopást garantál - különösen a motornál -, és így hosszabb élettartamot.
A ház körüli munkák során jó hasznát veszed egy magasnyomású mosónak. A kert azonban nem csak a munkáról szól! Fusd át a kerti inspirációs oldalunkat, ahol ötleteket és tippeket találsz az idilli pihenéshez. Ne feledkezz meg a kerti bútorokról sem!
Először is, derítsd ki, hogy a hidegvizes csap és a mosószer elegendő lesz-e az igényeidhez. A vízmelegítést leggyakrabban gáz- vagy olajégő biztosítja. Létezik elektromos fűtés is, de az meglehetősen drága.
A tömlőtartó megkímél a kábel feltekerésével járó bajlódástól: egyetlen gombnyomással a kábel szépen visszahúzódik a gépbe. Ez a funkció ráadásul megkönnyíti a tárolást, és megakadályozza, hogy a kábel összegabalyodjon. Ha a mosó nem rendelkezik ezzel a funkcióval, mindenképpen nézd meg, hogy van-e a gépen olyan megoldás, amellyel könnyen és biztonságosan rögzítheted a kábelt.
A beépített mosószeres funkcióval időt és energiát takaríthatsz meg. Nincs szükség szappanozásra és súrolásra, amit jól jön autók és motorkerékpár mosásakor, de a terasz tisztítása során is értékelni fogod.
A tisztítószer adagolása egyszerű, az olcsóbb modelleknél külön tartályból, a drágábbaknál pedig közvetlenül a gépből történik. Fontos, hogy speciális, magasnyomású mosókhoz való mosószert használj, ami kíméletes a géphez és a környezethez is. Választhatsz univerzális vagy erősebb, lúgos tisztítószert a szennyeződés mértékétől függően.
Gyakorlatilag minden eszköz rendelkezik valamilyen állítható víznyomással. Egyes anyagok sérülékenyebbek, mint mások, így előfordulhat, hogy nem bírják a nagy nyomást.
Itt is van különbség a hobbi gépek megoldása között - ezek a fúvókán magán egy forgó résszel szabályozzák a nyomást. A félprofi és professzionális mosók közvetlenül a gépen tudják szabályozni a nyomást.
Egy másik lehetőség a különálló tartozékok és speciális kiegészítők. Ezek a víz nyomásával vagy irányával dolgoznak.