A jégpálya illata és a jég ropogása, ahogyan a korcsolya pengéje vágja, semmihez sem hasonlítható. Ne bízz semmit a véletlenre: szerezz be olyan korcsolyát, ami maximálisan a te kényelmedet szolgálja. Az általánosan használt felosztás a női és férfi téli korcsolyákat elsősorban a penge alakja és a bakancs típusa alapján különbözteti meg. A műkorcsolyák fogazott pengével és fűzős cipővel rendelkeznek. A hokikorcsolya (kanadai) lekerekített pengeformával és jobban megerősített vázzal rendelkezik, ami védi a bokát és a lábfejet a koronglövések és a kemény ütközések ellen.
• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 7 perc
Köztéri vagy tavi korcsolyázáshoz válassz az általad preferált stílus szerint: a „férfi” korcsolyák (kanadai) az oldalra ugráló mozgás, a recés „női” korcsolyák a lábujjhegyen ugráló csúszkálásra alkalmasak. Mindkét típusnál választhatsz fűzős vagy csatos kötést.
A hokikorcsolyák elsősorban a jobb minőségű kivitelezésben különböznek a férfi korcsolyáktól, a bakancs megerősítésétől a tartóig, amely tartósabb műanyagból készül, mint a szabadidős férfi korcsolyáknál.
A hokikorcsolyák masszív kialakításuknak köszönhetően kiváló stabilitást biztosítanak a jégen. A bokarész szoros, de nem túl szoros, hogy lehetővé tegye a gyors és pontos manőverezést. A megerősített orr védi a lábujjakat, a strapabíró cipőrész pedig hosszú élettartamot biztosít. A sarok megemelt hátsó része segíti a hajlítást és a gyorsulást.
Bármelyik ligában játszol, mindig válassz minőségi és megerősített korcsolyát jégkorongozáshoz, amely védi a bokát és a lábat esés vagy a korong becsapódása esetén - a fájdalmat ugyan nem kerülheted el, de a minőségi jégkorcsolya jelentheti a különbséget egy dudor és egy törés között.
A hokikorcsolyák között megkülönböztetünk játékos és kapus korcsolyákat. Utóbbiaknak alacsonyabb a bokarészük és más alakú a pengéjük, amelyet a játékosok korcsolyáiétól eltérő módon is éleznek.
A műkorcsolyákat elsősorban versenyszerű műkorcsolyázásra tervezték, és gyakran a „női korcsolya” kifejezéssel azonosítják őket, bár természetesen a férfiak is használják. Magas szárúak és speciális műkorcsolyapengével rendelkeznek, amelynek elülső része recés kialakítású. Ezek a fogak a pattogáshoz elengedhetetlenek, és a sportág számos elemében, például az ugrásokban és a piruettekben játszanak kulcsszerepet.
A cipő szabásának jól kell illeszkednie. Léteznek szélesebbek, és keskenyebbek. Találhatsz olyan korcsolyákat, amelyek magasabbak és kivágottabbak a vádli területén. Az ívelteket elsősorban a legmagasabb szintű műkorcsolyázáshoz tervezték, ahol nagyobb lábhajlítási tartományra van szükség előre- és hátrafelé haladáskor.
A kanadai típusú korcsolyák pontosabb és dinamikusabb mozgási lehetőségeket nyújtanak, de a férfi korcsolyák olcsóbb modelljei kezdetben valószínűleg nyomni fogják a bokádat. Befektethetsz egy drágább típusba, amely lehetővé teszi, hogy a cipőt a lábadhoz alakítsd.
A női korcsolyák általában recés kialakításúak, hasonlóan a műkorcsolyákhoz. Ez a kialakítás nagyobb mozgásszabadságot és kényelmet biztosít, de a bokát kevésbé tartják. A mozgásstílus a pattintáson és a fogakkal való fékezésen alapul. Meleg, szőrmebéléses modellek is kaphatók. Léteznek sima, lekerekített pengével ellátott korcsolyák is, amelyek a hokikorcsolyákra hasonlítanak.
A gyerekkorcsolyák esetében alapvető fontosságú a korcsolya konstrukciójának stabilitása és szilárdsága, valamint a minőségi párnázás, amely alkalmazkodik a láb formájához.
A legkisebbek számára a szabadidős korcsolyázáshoz alkalmasak a növekvő korcsolyák, amelyek állítható cipőmérettel rendelkeznek. Nyújtóknak is nevezik őket, és különböző mechanizmusokkal rendelkeznek, amelyek 4-5 méretben nyújtják a vázat. A stretch korcsolyák azonban nem alkalmasak versenykorcsolyázásra!
A gyerekkorcsolyák külön csoportját kacsáknak nevezik. Ezek teljesen fémszerkezetű, csavarokkal állítható méretű, kis lábméretű óvodáskorú gyermekek számára tervezett szerkezetek, amelyeken csattal ellátott bőrszíjakkal rögzítik őket. Nekik köszönhetően a gyerekek már korán elsajátíthatják a jégen való mozgás alapjait.
Végül, de nem utolsósorban, vannak 2in1 gyerekkorcsolyák, amelyek a görkorcsolyát és a téli korcsolyát kombinálják.
● Mennyire vagy gyakorlott korcsolyázó, és milyen célból vásárolsz korcsolyát?
● Mire fogod használni a korcsolyát - jégkorongozásra, műkorcsolyázásra, vagy alkalmanként kikapcsolódásra?
● Milyen minőséget vársz el, és ezért mennyi pénzt akarsz a korcsolyára szánni?
Nem mindegy, hogy kezdő vagy tapasztalt korcsolyázó. Ha amatőr, akkor a korcsolyát elsősorban szabadidős célokra használja, és elsősorban az alacsony vételárú kényelem érdekelheti. Ha profi, akkor masszívabb korcsolyát szeretne, kisebb súllyal és jobb szellőzéssel. Mindenesetre olyan korcsolyát keressen, amely a legjobb bokatámaszt és kezelhetőséget kínálja.
Ez a legfontosabb paraméter minden típusú korcsolya kiválasztásánál, ami a felhasznált anyagtól függ. A nem megfelelően megerősített, olcsó anyag a boka billegését okozza, és összességében rontja a test stabilitását.
A cipőnek mindenekelőtt tökéletesen meg kell feszülnie a lábfej, és a boka területének is szilárdnak kell lennie. Ha alkalmi használatra keresel szabadidős korcsolyát, akkor számolj egy fél mérettel többel, hogy maradjon hely egy meleg zokninak is, amire a hidegben biztosan szükséged lesz. Másrészt, sportkorcsolyázáshoz jobb, ha a korcsolya pontosan illeszkedik. Itt max. egy fél méret mozgástered van.
Két változat a legelterjedtebb. Az EE vagy 2E korcsolyák nagyobb szélességűek és alacsonyabb a lábfejük. Gyakoribb a D jelölés, ahol a korcsolya keskenyebb kialakítású és magasabb lábtérrel rendelkezik.
Minél könnyebb a korcsolya, annál könnyebb kezelni. Sportcélokra a korcsolyák könnyebb anyagokból készülnek, vagy a súly miatt perforációval vannak ellátva.
A megfelelő viselet a siker és a korcsolyázás élvezetének kulcsa. A belső anyag befolyásolja a cipő általános érzetét és a kényelmet korcsolyázás közben.
Ideális esetben az anyag a bokához simul, miközben melegen tartja a hideg jégen. A felsőrész anyaga fontos a lábbeli légáteresztő képessége és a külső hatásokkal szembeni ellenálló képessége szempontjából, valamint a hokikorcsolya esetében a korong becsapódásával szemben is.
A párnázás hatással van a légáteresztő képességre és a kényelemre a korcsolyázás során.
A fűzés manapság szabványos fűző, csat, tépőzár vagy gyorskioldó. Sportversenyeken általában csak a fűzős típus engedélyezett.
Ne felejtsd el az új korcsolyádat az első használat előtt megéleztetni, mivel elsősorban biztonsági okokból nem élezve árulják.
A szaküzletekben a korcsolya élezése a vételár részét képezi.
A korcsolya pengéit rendszeresen élezni kell, attól függően, hogy milyen gyakran használod őket. Ezt a feladatot mindig bízd szakemberre.
A jégen kívül védd a pengéket műanyag védőkkel, hogy megakadályozd a korai tompulást.
Minden használat után töröld szárazra a korcsolya pengéit és a cipőt egy ronggyal, és hagyd megszáradni. Ezután tárold a korcsolyát száraz helyen, hogy meghosszabbítsd az élettartamát.