Gyors és megbízható kommunikáció rövid távolságokon belül. A walkie-talkie-k segítségével kapcsolatban maradhat vidéki kirándulásokon, autóutakon vagy sporteseményeken a társaival.
• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 6 perc
A rádiók csoportjai közül az első az úgynevezett Citizens' Band, ahol a használathoz nincs szükség külön engedélyre. A CB-sáv 27 MHz-en működik, és 80 csatornát kínál, a 9-es csatorna a vészhelyzetben történő segélyhívásra van fenntartva. A kommunikáció hatótávolsága 2 és 15 kilométer között változik. A CB-rádiókat a legtöbb országban közúti kommunikációra használják, például teherautókban, és különböző szabadidős tevékenységeknél vagy építkezéseken is.
+ Nagy hatótávolság
+ 80 elérhető csatorna
- Gyakori interferencia
- Magasabb ár
A polgári, szabadsávos csoport második képviselője. A PMR-rádiók a 446 MHz-es frekvencián működnek, amely egész Európában szabványos. Leggyakrabban "walkie-talkie" kézi rádiók formájában, amelyeket külföldön, például síelés vagy túrázás közben használnak. A csatornák száma 16.
+ Alacsonyabb sávszélesség-foglaltság
+ Jó hangminőség
- Rövidebb, 0,5-2 km-es hatótávolság
- Kevesebb csatorna
Az UHF-sáv (110-174 MHz) a minősített rádiósok számára van fenntartva, és például a segélyszolgálatok vagy a taxiszolgáltatók használják. Ugyanakkor számos szabad frekvenciát is tartalmaz. Előnye, hogy a jel jól áthatol szilárd akadályokon, például különböző falakon vagy fémszerkezeteken, így az UHF-rádiók alkalmasak sűrű épületekben való használatra. A természetben lévő akadályokat, például a dombokat a jel nehezen tudja leküzdeni.
Az úgynevezett magas VHF-sáv 130-174 MHz, amelyet például a repülőgépek is használnak a légiforgalmi irányítással való kommunikációra, vagy a hajók a tengeren. A jel jól terjed a nyílt terepen, de nem tud behatolni a beépített területekre. A VHF-rádiók általában meglehetősen robusztusak, és gyakran használnak külső antennákat. Az átlagfelhasználó számára a sáv használatára nincs lehetősége.
+ Koncentrált felhasználás
+ UHF esetében jó jelátvitel az épületeken keresztül
+ Jó jeltartomány nyílt térben VHF-en
- Magasabb ár
- Kevés általánosan megosztott frekvencia
Az UHF- és VHF-sávokban való működés a frekvenciakiosztás után lehetséges, és szintén rádiós engedély birtokában, amelyet sikeres vizsgával lehet megszerezni.
A rádió hatótávolsága
Ez a kulcsfontosságú paraméter azt a távolságot jelzi, amelyen a rádió kommunikálni tud. Ez elsősorban a működési sávtól és a támogatott frekvenciáktól függ. Az alapmodellekkel általában körülbelül 2 km-es körzetben lehet kommunikálni, míg a csúcskategóriás rádiók hatótávolsága akár 10 km is lehet.
A hatótávolságra vonatkozó adatot mindig óvatosan kell kezelni, mivel a tényleges távolságot számos más tényező is befolyásolja, például a terepviszonyok, az épületek sűrűsége és a más jelek által okozott interferencia. Egy sűrűn lakott városban a hatótávolság alacsonyabb lehet az állítottnál, míg sík, akadályok nélküli terepen magasabb lehet.
Csatornák száma
A csatornák valójában a támogatott sávok egy részhalmaza, mivel ezek egyedi és minimálisan eltérő frekvenciák, amelyeket egy adott sávon belül használhat. Vigyázzon, hogy egyes rádiók kevesebb csatornát támogatnak, mint amennyit a támogatott sáv kínál. Az is igaz, hogy míg egyes sávok szabadon használhatók, másoknak különböző feltételek teljesülését írják elő. A nagyobb csatornaszám különösen előnyös a sűrűbben lakott területeken, ahol sok csatornát más felhasználók foglalhatnak le.
Minél nagyobb az átviteli teljesítmény, annál jobb a kapcsolat hatótávolsága és minősége általában, de az energiafogyasztás is nő. A túl nagy adóteljesítmény szükségtelenül lemerítheti a rádió akkumulátorát. Itt nincs közvetlen arányosság. A 0,5 W-os és a 4 W-os antennák közötti hatótávolság-különbség kétszer akkora lesz, de az energiafogyasztás 8-szor nagyobb lesz, az erősebb darab kárára. Ezenkívül az adóteljesítmény 4 W-ra van korlátozva az általánosan elérhető sávokban.
A rádiókat kültéri használatra tervezték, ami természetesen magában hordozza a leesés, a vízzel való érintkezés vagy a nagy mennyiségű por veszélyét. Az olcsóbb rádiók általában minimális vízvédelemmel és alapvető gumírozással rendelkeznek, hogy megvédjék őket a kisebb esésektől. A jobb minőségű rádiók bírják a durva kezelést, beleértve a vízbe merülést vagy a több méter magasból történő leejtést.
Egy adott termék víz- és porállóságáról az IP-tanúsítvány adhat képet, amellyel a minőségibb rádiók általában rendelkeznek. A leejtéseknek és ütéseknek való ellenálló képességet általában maga a szerkezet határozza meg, amelynek kiváló minőségű és kellően erős műanyagból kell készülnie a széleken, amelyet egy gumiréteggel egészít ki, amely elnyeli az ütéseket.
IP-tanúsítvány
Az IP-tanúsítással összefüggésben az IPxx jelölést látja, amelynek első számjegye a szilárd részecskék behatolásával szembeni ellenállást, a második pedig a vízzel szembeni ellenállást jelzi. Minél magasabb a szám, annál nagyobb az ellenállás. Például egy enyhén poros környezetben ellenálló és nedves környezetben is használható rádió IP44-es tanúsítvánnyal rendelkezhet, de poros épületekben vagy olyan helyeken, ahol fennáll a vízbe merülés veszélye, legalább IP67-es tanúsítvánnyal kell rendelkeznie.
A rádióknak különböző minőségű kijelzőik is vannak. Az olcsóbb készülékek általában csak a legalapvetőbb információkat mutatják, például a kiválasztott csatornát vagy az akkumulátor állapotát. A jobb modellek LED-kijelzővel rendelkeznek, amelyeken részletesebb információkat is láthat a frekvenciákról, a jelerősségről és a különböző fejlettebb beállításokról. A háttérvilágítás intenzitása és a maximális fényerő a rádiókijelzők esetében is fontos, hogy a kültéri közvetlen fényben való olvashatóságot biztosítsa.
A walkie-talkie ne legyen túl nehéz, hogy a súlya ne zavarja Önt hosszabb használat során. A rádió ergonómiája is fontos, vagyis az, hogy hogyan fekszik a kezében. Az átlagos vásárló számára nem olyan fontos a rádió kialakítása, kivéve, ha gyermekeknek szánt rádiót választ. Annál inkább fontos a szakembereknek.
Mobilitás és elhelyezkedés
A walkie-talkie-k két kategóriába sorolhatók - az egyikbe olyan modellek tartoznak, amelyek minden funkciót egy testbe integrálnak, a másikba olyan walkie-talkie-k tartoznak, amelyeknél a hangszóró és a mikrofon külön testben vannak, amely egy kábellel van összekötve a walkie-talkie többi részével. Míg a kézi rádiókat mozgás közbeni használatra tervezték, a második típust inkább statikusan, például autókban vagy irányítóközpontokban használják.
Vannak olyan walkie-talkie-k is, amelyek mindkét funkciót egyesítik, és a csomagban a teljes test mellett egy autós tartó és egy mikrofonnal ellátott, csatlakoztatható hangszóró is található. Hasonlóképpen, kétrészes modelleket használnak, amelyeknél a rádiót az öv mögött helyezik el, a mikrofon pedig egy klipsz segítségével a száj közelében van rögzítve, így a felhasználó keze szabad, amikor a rádióba beszél. Ezt a típust például a rendőrök használják.
Az akkumulátor élettartama és töltési ideje
A walkie-talkie-k ceruzaelemes és akkumulátoros változatban is kaphatók. Az első megoldás előnye, hogy amennyiben van Önnél tartalék elemkészlet, egyszerűen kicserélheti őket, amikor lemerülnek, és folytathatja a kommunikációt. Az akkumulátor élettartama körülbelül néhány órás használatot tesz lehetővé. A beépített akkumulátorok általában néhány napig bírják, de ha lemerülnek, akkor az egész készüléket töltőre kell csatlakoztatni.
Néhány beépített akkumulátorral rendelkező walkie-talkie gyorstöltéssel rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy például tizenöt perc töltés elegendő lehet egy újabb egyórás használathoz, vagy egy-két óra alatt teljesen feltölthetők. Azonban, különösen az olcsóbb készülékek esetében, ez lényegesen tovább tarthat. Előnyös, ha egy ilyen rádió rendelkezik a szabványosított újratölthető csatlakozók egyikével, amely lehetővé teszi a powerbankok használatát az újratöltéshez.
Hangvezérlés - egyes rádióknál nem kell gombot megnyomnia, mielőtt megszólalna, hanem felismerik a hangját, és automatikusan elkezdik az adást. Egyes modelleknél a vezérlés hangutasítással is elindítható és leállítható.
Háttérvilágítás - amennyiben rendszeresen használja a walkie-talkie-t sötétben, a háttérvilágítás nagyban megkönnyíti a munkát. Ez vonatkozhat a kijelzőre és a különböző kezelőszervekre is. A háttérvilágítás különböző színű lehet, leggyakrabban kék, narancssárga vagy zöld. Egyes rádiók lehetővé teszik az intenzitás szabályozását is, így kíméletesebbek lehetnek az akkumulátorhoz és a szemhez.
Programozható csatornák - míg egyes rádiók előre beállított frekvenciákkal rendelkeznek a csatornákhoz, bizonyos modellek lehetőséget kínálnak arra is, hogy egyes csatornákhoz saját frekvenciákat állítson be. Ez a funkció különösen akkor hasznos, amikor gyakran használ egy vagy több meghatározott frekvenciát, és a lehető leggyorsabban szeretné elérni azokat.
Alacsony töltöttségi szint jelző - a rádiók kijelzőjén az akkumulátor töltöttségi szintje grafikusan, százalékban vagy több lépésben is megjeleníthető. Az egyszerűbb modellek csak egy diódát használnak, amely vagy különböző színekben világít a töltöttségi állapottól függően, vagy csak akkor világít vagy villog, amikor az akkumulátor szintje közel van a nullához.
Nyakpánt vagy övcsipesz - különösen a professzionális használat során gyakran szükséges, hogy a walkie-talkie-t egész nap magával hordja. Robusztusságuk miatt általában nem túl kényelmes egy ilyen eszközt zsebben hordani, ezért egyes modellek speciális klipszet kínálnak, amellyel egy nyakra erősíthető pánt vagy egy karabiner rögzíthető az övre.
Szállítótáska - a walkie-talkie kényelmes szállítása érdekében a gyártó adhat egy szállítótáskát is, amelyben a készülék teljes mértékben védve lesz az ütésektől, víztől stb. Általában a csomag részeként egy hordtáska is megtalálható a drágább rádiókészülékeknél vagy a professzionális modelleknél, amelyeket várhatóan gyakran kell szállítani. A jobb tokokban a rádió mellett más tartozékok, például egy külön hangmodul vagy tartalék akkumulátorok is elférnek.
A rádiók használata bizonyos szabályok betartásával jár. Míg egyesek inkább etikett kérdések, mások jogilag fontosak. Ezek közé tartozik különösen az UHF vagy VHF sávú rádiók használata, amelyhez a hírközlési hatóság megfelelő engedélye szükséges. Figyeljen arra, hogy a jogszabályok külföldön eltérőek lehetnek - a PMR-sáv ebben a tekintetben biztonságot jelent, mivel az EU országaiban szabadon használható.
Minden sáv esetében ellenőrizze, hogy mely csatornák használhatók szabadon, és melyek csak bizonyos feltételek mellett. A népszerű CB-sávban például a 9-es csatorna szigorúan a segélyhívások számára van fenntartva, az 1-es csatornát pedig "convener"-nek nevezik, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy csak arra használják, hogy megállapodjanak abban a csatornában, amelyen a kommunikáció folytatódik.
Az etikett fontos szabálya az is, hogy egyszerre csak egy beszél. Amennyiben idegenekkel van egy frekvencián, mindig jelentse be magát a hívójelével, amikor elkezdi a kommunikációt, és zárja le a "vége" szóval, amikor befejezte. Egyes rádiók automatikusan megszakítják az adást, amikor észlelik, hogy a felhasználójuk abbahagyta a beszélgetést, amit hangjelzéssel jeleznek. Ez különösen akkor hasznos, amikor a jel gyengül, és a hallgató nem biztos benne, hogy az illető befejezte-e a beszédet.