Hogyan válassz kerti házat?

Ha már nem tudod, hová tedd a kerti szerszámokat, egy tágas kerti ház a megoldás, ahol minden eszköznek biztosíthatsz saját helyet a tároláshoz. A kerti tároló kiválasztásánál vedd figyelembe a környezetet, és azt, hogy mire szeretnéd használni.

Kerti ház felhasználás szerint

A kerti házat elsősorban aszerint válaszd ki, hogy mire szeretnéd használni. Ez fogja meghatározni a méretét, az anyagát, a belső berendezését és a szerkezetét. Csak kerti bútorok és szerszámok tárolására fogod használni a tárolót, műhelyre van szükséged, vagy egy helyre, ahol pihenhetsz és kikapcsolódhatsz?

Kerti szerszámok tárolása

Szeretnél egy állandó helyet az öntözőkannának, talicskának és gereblyének? Egy kerti tároló erre a célra kiválóan alkalmas. Nem kell a garázsba rohangálnod, minden kéznél lesz egy kis fészerben.

A legkisebb kerti tárolók 3 m² körüli alapterületen elférnek. Leggyakrabban műanyagból készülnek, a felállításuk nagyon egyszerű. A kerti szerszámos házak azonban általában 6-10 nm alapterületűek. Mielőtt választasz, gondold át, mit szeretnél tárolni.

Sokan szeretik a fából készült szerszámtárolókat. Ha viszont a házad stílusához vagy a kerted többi bútorához jobban illik - vagy a lehető legkevesebb karbantartás a cél -, akkor a fém tárolók jó választásnak bizonyulhatnak.

Szerszámos műhely

Ha gyakran használod a szerszámokat vagy például itt szereled a kerékpárodat, akkor egy nagyobb kerti házra lesz szükséged. Ebben az esetben egy 5-10 m²-es kerti ház tökéletes választás.

Mindig jobb, ha egy kicsit nagyobb mozgásteret hagysz, mivel a szabad tárolóhely mindig gyorsan megtelik. És - mivel a műhelyben sok a por - jó, ha nagy ajtóval rendelkező házat választasz.

Sokoldalú felhasználhatóság

A legnagyobb kerti házak egy teljesen más kategória: ezeket - mérettől és felszereltségtől függően - akár pihenésre is használhatod. Az elrendezés és a felszereltség az igényeidnek megfelelően alakítható. Válassz olyan modellt, amelynek nyitható ablakai vannak, és amelynek szerkezete kellően stabil. Klasszikus választás a fa kerti ház, ami nagyon jól néz ki és sokkal otthonosabb, mint a többi anyag. Jó alternatíva lehet, ha nem szeretnél tégla kerti házat.

Viszont vedd figyelembe, hogy a nagyobb házak építése és rögzítése bonyolultabb, és az áruk is magasabb, valamint építési engedély beszerzése is szükséges lehet. Megfelelő rögzítéssel, szigeteléssel és anyagkezeléssel akár egész évben is használható kerti házakat kaphatsz.

A kerti házban minden elfér, a szerszámoktól kezdve a fűnyírón át a kerékpárig. Az ezekkel a témákkal kapcsolatos tanácsokat, tippeket és inspirációkat keresd a Gyepápolás és a kerékpár karbantartásáról szóló cikkeinkben.

Anyagok

Fa

A fa kerti házak klasszikus, időtálló megoldást jelentenek. Természetes anyaguknak köszönhetően harmonikusan illeszkednek a környezetbe, és kellemes, otthonos hangulatot teremtenek. Ráadásul egy jó lazúrral vagy festékkel a saját stílusodhoz is igazíthatod őket. Stabilak, biztonságosak, és rengetegféle formában kaphatók: választhatsz négyzetes vagy téglalap alaprajzút, különböző vastagságú falakat és többféle tetőtípust. A legtöbbször nyeregtetős fa kerti házakkal találkozhatsz.

Az anyaguk általában lucfenyő vagy borovi fenyő, de a vörösfenyő is jó és megfizethető választás lehet. A fa jól szigetel, és könnyen alakítható, ha később például egy ablakot vagy ajtót szeretnél beépíteni. Viszont arra figyelj, hogy a fa házakat rendszeresen kezelni kell festékkel vagy lazúrral, hogy megvédd őket a penésztől és a kártevőktől.

Műanyag

A műanyag kerti házak fenntartása egyszerűbb: időnként lemoshatod vízzel, amúgy szinte semmi karbantartást nem igényelnek és elég strapabírók. Könnyűek, ezért könnyű őket mozgatni is. Persze, egyes változatokat acél szerkezettel is meg lehet erősíteni, hogy még stabilabbak legyenek.

Sokféle színben kaphatók, de a klasszikus színek, mint például a szürke kerti ház, még mindig a legnépszerűbbek. A legnagyobb hátrányuk a műanyag kicsit mesterséges kinézete lehet. Még egy kisebb műanyag szerszámtároló is megváltoztathatja az egész kert kinézetét. És számíts rá, hogy az áruk is magasabb lesz.

Acéllemez és fém

A fém kerti tárolók jól bírják az időjárás viszontagságait, a különféle mechanikai sérüléseket, sőt, szélsőséges esetben még a tüzet is. A kerti cuccaid jobban védve lesznek a tolvajoktól is, amit például egy zártkertben, ahol nem vagy ott minden nap, nagyon fogsz értékelni.

Technikailag ezek gyakran inkább lemez kerti házak, mert a szerkezetük festett vagy horganyzott lemezprofilokból állhat. Másik lehetőség az acélszerkezet.

Mindenesetre ezek a házak nagyon kevés karbantartást igényelnek, viszont megint csak nem beszélhetünk természetes kinézetről, ami minden kertbe passzolna.

Méretek

Beépített terület

Egy kerti ház esetében a beépített terület a teljes alapterület, amit a ház elfoglal a telken. Magában foglalja az épület teljes alapterületét, beleértve a falak, oszlopok és egyéb szerkezeti elemek által elfoglalt helyet is.

Hasznos terület

A hasznos alapterület is az a terület, amit ténylegesen használhatsz, tehát nem tartalmazza az oszlopokat, fűtési rendszereket és egyéb szerkezeti elemeket.

A beépített terület befolyásolja a telek beépíthetőségére vonatkozó előírásokat. A hasznos terület a kerti ház vagy más építmény használhatóságát mutatja meg.

Az alábbi táblázat segít kiválasztani a számodra legmegfelelőbb méretet.

Hasznos alapterület Használat
Kevesebb, mint 4 nm legszükségesebb szerszámok, gereblyék, öntözőkannák, lapátok
4 - 10 nm tároló grillnek, fűnyírónak, síléceknek, ideális kerti házikó a kerékpároknak
10 nm-nél nagyobb sokoldalú felhasználás, a kb. 20 m²-es terület alkalmi éjszakai szállásnak is megfelelő

Házfal vastagsága

A falvastagság sokat elárul a minőségről. Minél vastagabb a fal, annál stabilabb és tartósabb lesz a szerkezet. A megfelelő falvastagság kiválasztásánál figyelembe kell venni az építőanyag tulajdonságait:

Fa kerti házak – kisebb építmények falaihoz kb. 16 mm elegendő, nagyobb házikókhoz minimum 19–34 mm szükséges
Műanyag kerti házak – általában 20 mm vastagságot érnek el
Fém kerti házak – acélszerkezet, minimum 0,25 cm vastagsággal

Szerkezet

Keretes

A szerkezet alapját egyszerű, függőleges oszlopok alkotják, amelyek egymástól körülbelül 50 cm távolságra vannak. A vázszerkezetet vízszintes gerendák egészítik ki. A burkolathoz nagy méretű lapokat, például forgácslapot vagy OSB-lapot használnak.

Panelos

Talán már hallottál az előre gyártott, összeszerelhető kerti házakról.

A panelos kerti házak előre gyártott elemekből állnak, amelyeket a helyszínen kell összeszerelni. A panelek vastagsága változó lehet. Az összeszerelés viszonylag egyszerű, általában csak az alapra kell rögzíteni a paneleket. Ezek a házak gyakran egyszerű, egyenes tetős kialakítással rendelkeznek.

Rönkházak

A rönkházak készítésénél a gerendákat vízszintesen egymásra helyezik, így képezve teherhordó falat. A fekvőhézagban horonnyal és eresztékkel vannak összekapcsolva.

Tanácsok

Hogyan építsünk kerti házat
Hogyan rögzítsd a kerti házat
Mikor kell építési engedély?