Szereted a frissen sült, ropogós kenyér illatát? Egy kenyérsütővel könnyen és gyorsan elkészítheted a saját kenyeredet, akár gluténmentesen is. A megfelelő kenyérsütőgéppel sok időt és pénzt takaríthatsz meg. De mire érdemes odafigyelni a választásnál?
A kenyérsütő kiválasztásakor az alapvető kiindulópont a sütőedény mérete, amelyet grammban adnak meg, és általában 400 és 1800 gramm között mozog. Számold ki, hogy hány pékárurajongónak fogsz sütni, és milyen gyakran fogod használni a kenyérsütőt.
Személyenként többnyire körülbelül 400 grammal kell számolni. Ha nem vagy benne biztos, hogy mekkora méretű kenyeret szeretnél sütni, menj el egy boltba, és nézd meg annak a kenyérnek a súlyát, amit a leggyakrabban vásárolsz.
Ha hetente többször szeretnél házi pékterméket sütni, keress jó minőségű, rozsdamentes acél testtel és lehetőleg tartós, rozsdamentes acél formával rendelkező modelleket.
Emellett a választás során figyelj a multifunkcionalitásra is, mivel egyes modellek nemcsak sütni tudnak, hanem képesek tésztát gyúrni, joghurtot és más tejtermékeket készíteni, vagy akár lekvárt főzni, illetve húst sütni.
Az érintőképernyős kijelzőket vagy a klasszikus egyszerű gombokat részesíted előnyben? Ez is döntő tényező kenyérsütő kiválasztásakor. A több gombot és ikont tartalmazó modellek nagyon intuitív és egyszerű vezérléssel rendelkeznek, amelyeket szinte bárki gyorsan elsajátíthat. Kicsit bonyolultabb kezelhetőségűek az érintőképernyővel ellátott kenyérsütők, amelyekhez némi technikai jártasságra, és ami a legfontosabb, a használati utasítás alapos elolvasására van szükség. Az érintőképernyős kenyérsütők viszont általában többfunkciósak, és többféle érdekes programot kínálnak.
A legfontosabb alapanyaga a kenyérsütőnek az, amelyből maga a sütőforma készül. Három lehetőség létezik - kerámia, teflon és rozsdamentes acél. A kerámia és teflon esetében ez a felületkezelésen múlik. Az edény teste ötvözetből készül, amelyet tapadásmentes bevonattal látnak el. A rozsdamentes edény teljes egészében egy anyagból készült.
A sütőforma mellett érdemes alaposan szemügyre venni a sütő külső anyagát is. Az olcsóbb műanyag modellek általában zajosabbak és hajlamosabbak a mechanikai sérülésekre, elnyelik a pigmenteket és a szagokat, így karbantartás szempontjából is jobbak a drágább fém modellek.
Ha azt tervezed, hogy úgymond felvállalod a kenyérsütőgépedet és állandóan szem előtt lesz, akkor szentelj némi figyelmet a dizájnra is. A kínálatban találsz kizárólag funkcionális modelleket és olyan jól megtervezett darabokat is, amelyekről első ránézésre nem is lehet tudni, hogy milyen készülékről van szó.
Választhatsz klasszikus fehér, fekete, ezüstszínű rozsdamentes acél vagy akár űrszürke színű készülékeket is.
Mielőtt egy adott kenyérsütőgép mellett döntenél, mindenképp mérd ki a munkaterületet, ahol használni fogod, és a tárolására szolgáló helyet a szekrényben. Hasonlítsd össze mindkét értéket a készülék méreteivel. A kenyérsütő magassága legtöbbször 28 cm és 40 cm között van, szélessége 28 cm és 46 cm között, mélysége pedig 24 cm és 30 cm között.
Választhatsz ovális sütők, valamint szögletes téglalap alakú sütők közül is.
A legtöbb kenyérsütő súlya 4 és 10 kg között mozog.
A sütőedény kapacitása grammban van megadva, és a sütőben feldolgozható tömeg mennyiségét jelzi. 2 személy számára elegendő egy 500-600 gramm űrtartalmú kenyérsütő, 4 személy számára legalább 1000 gramm űrtartalmú kenyérsütő az ideális. Ha nagyobb a családod és gyakran sütsz, válassz legalább 1500 gramm kapacitású kenyérsütőt.
A kenyérsütők áramfogyasztása alacsony. Egy kenyér elkészítéséhez, amely magában foglalja a tésztagyúrást, a kelesztést és a sütést, átlagosan 340 wattórára van szükség. A leginkább energiaigényes szakasz a sütés. Ha a késleltetett indítás funkciót használod, a fogyasztás picit megnő. Ha a gyorsaság a fontos, keress 800 W feletti teljesítményű kenyérsütőt.
Ha kis lakásban élsz, és a sütőt éjszaka is bekapcsolva szeretnéd hagyni, akkor a zajszintet is érdemes figyelembe venned. Összehasonlításképpen, egy csendes dolgozószobában a zajszint nem haladhatja meg az 50 dB-t. A 40 dB alatti zajszinttel rendelkező modellek csendesnek tekinthetők.
A kenyérsütő rendelkezhet 1 vagy 2 dagasztóhoroggal vagy lapáttal. Ha kizárólag kenyérsütésre szeretnéd használni, egy dagasztóhorog is elegendő. Sütés után a horgokat ki kell venni a kenyérből, és mivel lyukat hagynak elmondhatjuk, hogy minél kevesebb, annál jobb. Ha a kenyérsütőgépben tésztát is szeretnél készíteni, hasonlóan egy konyhai robotgéphez, akkor válaszd a két horgos opciót. Több dagasztóhorgot vagy lapátot használva alaposabban és gyorsabban gyúrja a tésztát. Mindig győződj meg arról, hogy a horgok/lapátok kivehetők és tisztíthatók.
Mérd meg a konnektor távolságát attól a helytől, ahol a kenyérsütő működni fog, és ennek megfelelően válaszd ki a tápkábel hosszát. Ha rövid lenne, akkor minden egyes használatnál ki kellene húznod a hosszabbítót, vagy kompromisszumot kellene kötnöd az elhelyezéssel kapcsolatban. Ha nem szerepel a termékleírásban a tápkábel hosszára vonatkozó adat, érdeklődj a gyártónál vagy a kereskedőnél.
Programok - minden tészta más jellegű és időigényes előkészítést igényel, egyes tésztákat csak össze kell keverni, másoknak az összetevők fokozatos adagolására van szükségük, némelyeknek pedig hőre és időre van szükségük a kelesztéshez. Hogy ne kelljen ezen törnöd a fejed, csak a mellékelt receptek segítségével adagold bele a szükséges hozzávalókat vagy egy előre elkészített keveréket, válaszd ki a programot, a többit pedig a kenyérsütő elintézi. Csak győződj meg róla, hogy alkalmas-e a kívánt tészta és kenyér elkészítésére, mielőtt megvásárolnád a kenyérsütőt.
A leggyakoribb programok közé tartozik a kenyér, a pizzához való kelt tészta, a pitékhez, süteményekhez vagy tésztákhoz való kelt tészta, valamint a teljes kiőrlésű gabonából készült és **gluténmentes pékárukhoz való sütési program.
Mit tud még egy kenyérsütő?
Sok modern kenyérsütő többre is képes, mint csak kenyeret sütni. Néhány közülük képes lekvárok, dzsemek, gyümölcslevesek, pörkölt teák, sajtok, joghurtok, húsok, darált hús, disznózsír és tepertő készítésére is, sőt, még ételek melegítésére is alkalmas, kovászt készít további felhasználásra vagy pasztörizál (megszabadítja az ételt a nem kívánt mikroorganizmusoktól). Ha érdekelnek ezek az extra funkciók, alaposan nézd át a programkínálatot.
Esetenként a kenyérsütő funkciói bővíthetők olyan kiegészítő alkatrészek, amelyek nem tartoznak a csomaghoz. Előre gondold át, hogy milyen funkciókat fogsz használni, hogy a későbbi kiegészítők vásárlása ne kerüljön többe, mint egy jobban felszerelt modell.
Az előre beállított programok mellett a fejlettebb modellek a saját programok létrehozását és elmentését is lehetővé teszik.
+ Betekintő ablak - a kenyérsütő rendelkezhet betekintő ablakkal, így a fedél kinyitása nélkül is könnyen ellenőrizheted a készülő termék állapotát.
+ Kijelző - a programot, a hőmérsékletet és a sütési vagy dagasztási időt gombok segítségével lehet beállítani. A fejlettebb modellek érintőképernyős kijelzővel rendelkeznek, amely mutatja a hátralévő sütési időt, a beállított hőmérsékletet és egyéb adatokat. A kijelzőnél érdemes figyelni a betűméretre, a háttérvilágításra és az átláthatóságra.
+ Késleltetett indítás - a legtöbb kenyérsütő késleltetett indítás funkciót kínál, amely akár néhány órával is késlelteti a sütés megkezdését, a felső határ általában 13 óra. Így beállíthatod, hogy reggel ébredéskor friss, meleg kenyér várjon rád. Figyelembe kell venni, hogy a sütő ez idő alatt nem kapcsol ki teljesen, és energiát fogyaszt.
+ Belső megvilágítás - jobb áttekintést biztosít a sütés vagy az előkészítés állapotáról. A sütőhöz hasonlóan. A helyiség szórt fénye torzíthat.
+ Éjszakai sütés - az éjszakai üzemmód egyszerűen egy csendes üzemmód. A sütő kicsit lassabban és halkabban működik, mint nappal. Mielőtt ilyen üzemmóddal rendelkező modellt vásárolnál, vizsgáld meg a zajszintet. Minél kevesebb decibel, annál jobb. A 30-40 dB körüli érték az ideális.
+ Összecsukható dagasztók - hasznos funkció a horgok vagy lapátok összecsukása. Csak akkor tolódnak ki, amikor a tésztát dagasztják, utána behúzódnak. Így nem keletkeznek lyukak a megsült kenyérben.
+ Hozzávaló adagoló - az állítható adagoló az elkészítés során automatikusan további összetevőket adagol a tésztához.
A megfelelő és rendszeres karbantartás akár több évvel is meghosszabbítja a kenyérsütő élettartamát. Kizárólag hideg és kihúzott állapotban tisztítsd. Egyes sütőformák és dagasztóhorgok vagy -lapátok akár mosogatógépben is moshatók, de előzetesen olvasd el a használati útmutatót. Ha a gyártó nem javasolja kifejezetten, akkor inkább kézzel mosd el őket.
Házi kenyér készítéséhez használhatsz előkészített kenyérsütéshez alkalmas keverékeket, és csak a szükséges mennyiségű vizet kell hozzáadnod. Így nem kell aggódnod a megfelelő arányok és összetevők mennyisége miatt. Vagy készítsd el te magad a keveréket. Sok kenyérsütőhöz mellékelnek különböző tésztákhoz való alaprecepteket, ahol az egyes hozzávalók mennyiségét a sütőforma méretéhez igazítva készítik el. Általánosságban elmondható, hogy a saját kezűleg elkészített keverékek olcsóbbak, mint az előre elkészítettek. Ráadásul pontosan fogod tudni, hogy milyen összetevőket használtál fel.