A hangkártya olyan eszköz, amely a kimeneten és a bemeneten egyaránt feldolgozza a hangjelet. Segítségével az analóg jelet digitálissá alakítja. Amennyiben még nem ismeri ezt a témát, hasznosnak fogja találni összefoglalónkat a hangkártya kiválasztásához szükséges paraméterekről.
• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 3 perc
Az USB hangkártya az egyik leggyakoribb külső eszköztípus. USB-kábelen keresztül csatlakozik.
A FireWire hangkártya nagyon megbízható csatlakozástípus, amikor egyszerre több csatornát rögzít.
A PCI és PCIe hangkártya közvetlenül az asztali alaplapra telepíthető.
Amennyiben professzionális szinten foglalkozik a hanggal, akkor beszerezhet egy LAN hangkártyát is, amely LAN bemeneten/kimeneten keresztül külsőleg csatlakoztatható a számítógéphez, ami a hagyományos laptopokon is elérhető.
Minden kezdő értékelni fogja a 2 bemenettel rendelkező USB hangkártyát. Egy mikrofon és egy hangszer csatlakoztatható hozzá.
A hangkártya típusa és vezérlése
A hangkártyákat nemcsak bemeneti interfész, hanem típus szerint is két alapvető kategóriába soroljuk:
Külső hangkártya - USB-kábelen keresztül csatlakozik a laptophoz.
Belső hangkártya - a számítógép alaplapján található foglalathoz csatlakozik.
A hangkártyák vezérlése gombokkal történik. Ideális esetben a kártyát elölről kell működtetni. Minél professzionálisabb hangkártyát választ, annál összetettebbek lehetnek a kezelőszervek, mivel több funkciót is kínál.
A kimenetek száma és típusa
Kezdők számára két bemenet elegendő, de ha egynél több hangszert fog rögzíteni, akkor a hangkártyának több bemenettel kell rendelkeznie. A kártyához mindenféle mikrofon és hangszer csatlakoztatható. A mikrofon bemenetek úgynevezett fantomteljesítményt is biztosítanak, így kondenzátor mikrofon is csatlakoztatható a kártyához. A használat során az is gyakori, hogy legalább egy bemenetet magas impedanciájú Hi-Z üzemmódba kapcsolhat, amelyet elektromos gitár vagy basszusgitár felvételéhez használnak.
Általában 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 vagy 8 bemenettel rendelkező hangkártyákat lehet kapni. Néha 14, 16 vagy akár 38 bemenettel rendelkező kártyák is kaphatók.
Bemenetek és kimenetek
Gondolja át alaposan, hogy mit szeretne a hangkártyájához csatlakoztatni.
Optikai bemenet - lehetővé teszi a csatlakoztatott eszközök számának bővítését
IN - egy hangszer (INSTRUMNET/LINE) és egy mikrofon (MIC) csatlakoztatható a bemenetre.
Phantom - lehetővé teszi tápegység csatlakoztatását
MIDI - régebbi eszközök csatlakoztatására szolgál
Frekvencia
A mintavételi sebesség vagy mintavételezési sebesség azt rögzíti, hogy hány mintát olvasnak le másodpercenként, amikor egy analóg jelet digitális jellé alakítanak át. A CD-felvételeknél általában használt frekvencia 44,1 kHz. Ez a frekvencia csak a hanghullám legfelső és legalsó részének mintáját használja. Egy 44,1 kHz-en tárolt felvétel 22 kHz-es frekvenciát tud visszaadni. A maximális mintavételi sebességgel rendelkező hangkártyák a legelterjedtebbek a piacon:
Kevesebb mint 96 kHz
96 kHz
192 kHz
384 kHz
Bitmélység
Ez a paraméter a hangdinamika szempontjából fontos. Meghatározza a hangátvitelben lévő zaj mennyiségét, ezt decibelben (dB) mérik. A gyakorlatban egy bit 6 dB-nek felel meg. Egy tipikus CD 16 bites, így az ezen a hordozón rögzített felvétel dinamikatartománya 96 dB. A bitmélységet két kategóriára osztjuk:
16 bit - szabványos bitmélység; kevésbé jó minőségű
24 bit - a szabványos bitmélység felett; a felvételek professzionális szintűek
Mi nélkülözhetetlen a hangfelvételek készítésekor? Ne feledkezzen meg a mikrofon, a fejhallgató és a megfelelő hangszer kiválasztásáról.
A hangkártya PCI-buszhoz való csatlakoztatása egyszerű, és legfeljebb néhány percet vesz igénybe.