Az ülőmunka, a számítógépes szabadidős munka, a számítógépes játékok nagyban befolyásolják gerincünk állapotát. A megfelelően kiválasztott irodai szék nemcsak a helyes testtartáshoz, a hát- és nyaki gerincfájdalmak csökkentéséhez járulhat hozzá, hanem bizonyos mértékig a hatékonyságot is növelheti. Ezért mindig körültekintően válaszd ki az irodai széket, különösen annak alapján, hogy mennyi ideig ülsz rajta egyhuzamban a nap folyamán.
A szék felszereltségi követelményei és mechanizmusa egyéni preferenciák szerint változhat. Alapvető útmutatásként azonban ezek a követelmények lebonthatók a székben töltött átlagos idő alapján.
Ha általában nem töltöd az egész munkanapod a székben, vagy az adott belső térhez keresel egy design darabot, akkor a székhuzat kinézete és anyaga fontosabb kritérium lesz.
Válassz vastag párnázással ellátott irodai széket. Túl sok funkcionalitásra valószínűleg nem lesz szükséged, ezért még az alap mechanika is elegendő egy stabil háttámlával.
Ha a széket a klasszikus nyolc órás munkanapokon használod, válassz minőségi, megfelelő ergonómiai jellemzőkkel rendelkező irodai széket. A merevség elkerülése érdekében a szinkron vagy aszinkron mechanikájú dinamikus ülésekre összpontosíts. A magasságállítás, a csúszó ülés és a kartámaszok elengedhetetlen funkciói a székeknek.
Kerüld az olyan székeket, amelyek nem támasztják meg a hátadat, amikor előredőlsz.
A munkán kívül más célra is használni fogod a forgószéket? Ebben az esetben érdemes olyan modellbe beruházni, amely minden szempontból megfelel, és nem terheli túl a gerincedet.
Extra kényelmet nyújt a fejtámla, a párnázott kartámasz, az ergonomikus gerinctámasz és az állítható deréktámasz.
A hosszú ideig tartó üléshez szinte nélkülözhetetlen funkció az ülésmagasság állítása. Általában fel-le állítható (UP-DOWN rendszer), illetve általában a háttámla dőlésszöge is állítható.
Hasznos tulajdonság az ülés magasságának beállítása és az ülés mozgatásának lehetősége, amely lehetővé teszi, hogy a széket a lábak hosszához igazítsa. Egyes modellek automatikusan rendelkeznek ezzel a funkcióval, más modelleknek pedig ez egy külön megvásárolható mechanizmus.
Ez a fix mechanikának is nevezett kialakítás nem teszi lehetővé a háttámla dőlésszögének vagy az üléstől való távolságának beállítását. Ennek oka, hogy a háttámla az üléshez van rögzítve. Az egyetlen dolog, ami állítható, az a háttámla magassága. Ez a típusú mechanizmus a legalapvetőbb, ezért inkább a gyerekszékeknél fordul elő.
A gyerekek számára kizárólag a gyerekszékek kategóriából válassz forgószéket. A nagyobb súlyú felhasználók számára tervezett székek nem reagálnának megfelelően a gyerek súlyára, és a háttámla nyomása gyakorlatilag nulla maradna a gyerek hátán.
Ezt a mechanikát leggyakrabban a rögzített háttámlával és üléssel rendelkező irodai székekben használják. Ez tehát az alapváltozat egyfajta továbbfejlesztése. Mivel a háttámla dőlésszöge nem állítható, a hintamechanizmus lehetővé teszi az előre vagy hátra mozgást. A hintamerevség az ülés alatt található csavarral vagy a vezérlőkarok segítségével állítható be. A szék alaphelyzetben is rögzíthető.
A szinkronmechanikával felszerelt székek kiváló ergonómiai tulajdonságokat garantálnak, mivel a háttámla rugalmasan követi a hát mozgását az ülés dőlésével együtt. Egyszerűen fogalmazva, az egész szék tetszés szerint dönthető. Amikor hátradőlsz, a háttámla is megdől, és az ülés megemelkedik.
A mozdulat merevségét könnyen beállíthatod csavarral vagy karokkal. Ha a dinamikus megoldás nem kényelmes, a széket a számodra leginkább megfelelő pozícióban rögzítheted. Ez a fajta mechanika kiváló minőségűnek számít, és hosszú távú (több mint 8 órás) ülésre szánt székekhez ajánlott.
Az aszinkron mechanika lehetővé teszi, hogy az ülés dőlésszögét a háttámla dőlésszögétől és helyzetétől függetlenül állítsd be. Az ülés alatt három kar szolgál a szék beállítására. Az első kar az ülés magasságát állítja be a talajtól, a második kar a háttámlát, a harmadik kar pedig az ülés dőlését. Maximális variálhatóságának köszönhetően ez a széktípus szinte bármilyen környezetben nagyszerűen megállja a helyét.
Ennél a széktípusnál a háttámla magasságát, dőlésszögét és mélységét is beállíthatod a szék hátulján található műanyag csavarnak köszönhetően. Ez azonban fizikailag megterhelőbb lehet, ha a csavar nagyon szoros.
Egyes székek toló- vagy húzó karokkal működtethetők. Ennek a típusnak a hátránya a magasabb meghibásodási arány és az, hogy időnként meg kell húzni a feszített csavarokat.
Minden irodai széknek van egy maximális terhelhetősége, amit a gyártó a terméken feltüntet. A szék kiválasztásakor a várható terhelést feltétlenül vedd figyelembe. A kínálatban 120-140 kg-os teherbírású irodai székeket is találsz, de az efölöttiek sem ritkák. Ne felejtsd el, hogy a megfelelő teherbírás elősegíti a helyes ülést és tartást.
A szék méreteit mindig a felhasználó testméretei alapján kell meghatározni. Ez nemcsak a személy magasságától függ, hanem a lábak és a törzs hosszától és a csípő szélességétől is. Ezért nézz utána a szék magasságának és szélességének, de az ülésmélység is fontos szempont. Ideális esetben mindhárom paraméter állítható, így a szék teljesen testre szabható. Ha pedig többen, felváltva használják a széket, az állíthatóság elengedhetetlen.
A deréktámasz az, amit napközbeni ülés alatt a legtöbbet fogsz használni, illetve inkább érezni. Az ágyéktámasz alakját a háttámla általános görbülete jelezheti, vagy formázható, például habszivacs vagy habszivacs párnázással is elérhető. A drágább modellek állítható ágyéktámasszal rendelkeznek, így állítható a magasság, a mélység vagy mindkettő. Ez különösen hasznos 175 cm-nél magasabb emberek számára, mivel a háttámla szokásos elhelyezése valószínűleg nem megfelelő számukra.
Az irodai szék alapja a keresztszerkezet. Megfizethetőbbek a műanyag változatok, amelyek hátránya a kisebb tartósság és teherbírás. Ha naponta 8 vagy több órát ül, válasszon tartósabb acél- vagy alumíniumszerkezetet.
A háttámlákhoz, kartámaszokhoz és üléspárnákhoz használt anyagok jelentős hatással lehetnek a szék végső tartósságára. Az olcsó irodai székek háttámlája és ülése általában műanyagból készült. Az ilyen modelleknél azonban fennáll az anyagfáradás gyorsabb kialakulásának veszélye, és sérülés esetén nem javíthatók. A jobb minőségű kivitelek formázott rétegelt lemezből készülnek ezeken a részeken.
Ami ezeknek az alkatrészeknek a kitöltését illeti, azok nem deformálódó poliuretánhab permetezésével tölthetők ki, amely nagy sűrűségének köszönhetően még évek múltán is megőrzi alakját. Más esetekben a habot habszivaccsal és más olcsóbb anyagokkal helyettesíthetik, ami a gyorsabb és visszafordíthatatlan szivárgás kockázatát hordozza magában.
A székhuzatot a felhasználási célnak megfelelően válaszd ki. Mindennapi használatra a mosható és lélegző huzatok az ideálisak, amelyek közül a hálós és szövetkárpitok kiemelkednek. Mindkét típusú burkolat kellemes tapintású, de rendszeres karbantartást és tisztítást igényel.
Ha a kényelem helyett a dizájnt részesíted előnyben, válaszd a mutatósabb bőr- és műbőr huzatokat. Ezek a huzatok azonban hideg tapintásúak, és a nyári hónapokban erősebb izzadást idézhetnek elő. A luxus bőr irodai székek valamivel több karbantartást igényelnek, mint a műbőr székek, cserébe hosszabb élettartamot kínálnak. Mindkét típusnál számoljod kell azonban a kopás lehetőségével.
Amennyiben a kárpitot gyakori mechanikai vagy vegyi sérülés veszélye fenyegeti, válassz lakkozott fából vagy poliuretánból készült felületet. Az említett anyagtípusok közül ezek a legtartósabbak.
A kemény műanyag görgők puha padlóra, például szőnyegre alkalmasak. Ha kemény padlón használod az irodai széket, mint például linóleum, parketta vagy úszó padló, válassz puhább gumírozott görgőkkel ellátott széket vagy zsámolyt, amely nem karcolja meg. Ha görgők nélküli - azaz stabil széket - szeretnél, ami nem mozog, keress görgők helyett csúszkákkal felszerelt irodai székeket.
Érdemes beszerezni egy székalátétet a padló védelme érdekében. Ezt külön árulják különböző változatokban, minden padlótípushoz. A leggyakoribb anyag az átlátszó polikarbonát.
A maximális kényelem érdekében nem kell speciális ortopéd irodai székeket vásárolnod. Gyakran elegendő a megfelelő rehabilitációs segédeszközök beszerzése, amelyek közül ajánljuk az ágyéki görgőket, a csúszásmentes kartámaszt, az egyensúlyozó párnát vagy a lélegző ergonomikus kartámaszt.
Székalátét
Derék és háttámasz
Irodai lábtartó
Térdeplőszék
Tárgyalószék
Munkaszék
Íróasztal
Számítógépasztal
Tárgyalóasztal
Irodai szék karfa