Milyen fogköztisztító kefét válassz?

Minden fognak 5 oldala van, de a fogkefe csak 3 oldalt képes megtisztítani. A maradék kettőhöz fogköztisztító kefe segítségét kell igénybe venni. Rendszeres használatával nemcsak a fogszuvasodást, hanem az ínygyulladást és a fogínysorvadást is megelőzheted. Útmutatónkban összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat a fogköztisztító kefékről.


• Mariann, szerkesztő, Árukereső.hu

• Olvasási idő: 5 perc

A fogközök tisztítása nem kellemes, de megmentheti az egész fogsort

Hogyan válasszunk fogköztisztító kefét típus alapján

A fogköztisztító kefék két változatban kaphatóak: hengeres és kónikus kefék közül választhatsz. A fogköztisztító kefét, magán a kefefejen kívül, a nyelek alapján is érdemes megkülönböztetni. A nyél lehet rövid, meghosszabbított, vagy olyan, ami lehetővé teszi a különböző méretű kefefejek cseréjét.

A fogköztisztító kefék típusai

hengeres fogköztisztító kefe

Hengeres

A hengeres fogköztisztító kefe teljes hosszában azonos átmérőjű. Bár a tisztítóképessége jobb a másik típusénál, viszont szűkebb helyekre nehezebben fér be.

  • Teljes hosszában azonos alakú
  • Rögzített fogszabályzóhoz is alkalmas
  • Legjobban tisztít

Hátrányuk, hogy a szűkebb helyekre nehezebben férnek be.

Kónikus fogköztisztító kefe

Kónikus

A kónikus (más szóval kúpos) fogköztisztító kefe fejének átmérője egyre vékonyodik: a kefe a legelején a legvékonyabb, hogy beférjen a fogközti résekbe, és a nyélnél a legvastagabb.

Azon a részen, ahol a sörték rövidebbek, gyengébb a tisztítóképessége, mint a hengeres fogköztisztító kefének, azonban jobban befér az őrlőfogak közé.

  • A szűkülő formának köszönhetően jobban befér a fogközökbe
  • Az őrlőfogak közti rések tisztítására is alkalmas

Hátrányuk a némiképp gyengébb tisztítóképesség.

Rövid nyelű fogköztisztító kefék

Rövid nyelű

A boltokban leggyakrabban rövid (kompakt) nyelű fogköztisztító kefékkel találkozhatunk, mivel ezek a leggyakrabban használtak és egyben a legolcsóbbak is. Ezek egyaránt alkalmasak a fogközök rutinszerű tisztítására és a rögzített fogszabályzók tisztítására is.

Egyes kefék ergonomikus csúszásmentes nyéllel és rugalmas nyakkal is rendelkeznek, ezáltal könnyebben tisztíthatóak a hátsó őrlőfogak.

  • Alkalmasak a rögzített fogszabályzók tisztítására
  • Ergonomikus csúszásmentes nyél
  • Rugalmas nyak
  • Alacsonyabb ár



Egyeseknek azonban kényelmetlen lehet a rövidebb nyél.

Meghosszabbított nyelű kefék

Meghosszabbított nyelű

A meghosszabbított nyelű kefék nem annyira elterjedtek, viszont a hosszabb nyélnek köszönhetően kiválóan alkalmasak az őrlőfogak tisztítására. Könnyű velük dolgozni, és kényelmes megoldást nyújtanak a fogak tisztítására belülről, a nyelv irányából.

  • Kényelmes használat
  • Alkalmas az őrlőfogak tisztítására
  • Meghosszabbított nyél

Van, akinek nem áll kézre a hosszabb nyél.

Cserélhető nyelű fogköztisztító kefék

Cserélhető nyelű

Abban az esetben, ha fogmosáskor 2 vagy több méretű kefét szeretnél használni, akkor jól jön egy speciális nyél, amelyre tetszőleges méretű fogköztisztító kefefejet rögzíthetsz.

A legegyszerűbb, ha első alkalommal egy nyelekből és cserélhető kefefejekből álló készletet vásárolsz. A nyél lehet meghosszabbított vagy kompakt, de léteznek olyan készletek, amelyben mindkettő megtalálható.

Ezt követően már csak cserefejeket kell vásárolnod, de kaphatóak külön nyelek is. Figyelj azonban arra, hogy minden alkalommal azonos márkájú pótkiegészítőket válassz, hogy az egyes részek biztosan kompatibilisek legyenek egymással.

  • A különböző méretű kefefejek cseréjének lehetősége
  • A készlet általában rövid és meghosszabbított nyelet is tartalmaz
  • Csak cserefejeket szükséges hozzávásárolni
  • A nyél külön is kapható

További szempontok a választáskor

Méret

Minden a megfelelő méreten múlik. A fogköztisztító kefék méretével kapcsolatban a legjobb tanácsot a fogorvosi rendelőben kaphatsz, ott ugyanis kipróbálják, hogy melyik méretű kefék illeszkednek közvetlenül a fogközökbe. Egyes esetekben a helyszínen mintakefét is adnak.

Ha azonban kihagynád a rendelői látogatást, beszerezhetsz egy minden méretet tartalmazó készletet, és egyenként kipróbálhatod őket.

A fogköztisztító kefének nem szabadna könnyen bejutnia a fogközökbe, inkább súroljon kicsit. Ahhoz, hogy a tisztítás valóban hatékony legyen, nem ajánlatos a huzalt a fogak közé erőltetni, viszont jó, ha kicsit feszül.

A fogköztisztító kefe mérete a szabványosított ISO méretjelölés alapján van meghatározva. Az ISO kategóriáknak köszönhetően kiválaszthatod a fogköztisztító kefe méretét gyártótól függetlenül. A színek alapján nem lehet tájékozódni, ugyanis az egyes gyártók termékméretének színjelölése nem egységes. Ezért fontos a következő kategóriákat használni:

ISO kategóriák A fogköztisztító kefék mérete
ISO 1 0-0,6 mm
ISO 2 0,7–0,8 mm
ISO 3 0,9–1 mm
ISO 4 1,1–1,2 mm
ISO 5 1,3–1,5 mm
ISO 6 1,9–2,5 mm
ISO 7 több mint 2,5 mm

Huzalok

A fogköztisztító kefe szélességét nem csak a szálak határozzák meg, hanem a spirálhuzal is, amelybe a sörték rögzítve vannak.

A fémhuzal legkisebb átmérője 0,35 mm, a legnagyobb pedig 1,5 mm, így a huzallal és sörtékkel rendelkező fogköztisztító kefe teljes átmérője 1,9 mm és 16 mm között mozog. A legterjedelmesebb kefék elsősorban implantátumok és igazán tág fogközök kezelésére szolgálnak.

Egyes huzalok műanyag réteggel vannak bevonva a kényelmesebb tisztítás, valamint a fogzománc és íny nagyobb védelme érdekében.

Szálak

A fogköztisztító kefék sörtéi klasszikus vagy gumisörték lehetnek.

A klasszikus sörték alaposan kitisztítják a fogközöket, mivel még a legapróbb lepedékrészecskéket is eltávolítják, és jobban kitöltik a fogközöket.

A gumisörtékkel ellátott fogköztisztító kefék nem olyan precízek a tisztítás során, azonban ideálisak a kezdők számára, vagy a napközbeni tisztításra, mivel használatuk egyszerűbb.

Vannak olyan fogköztisztító kefék is, amelyeknek a szálai klórhexidinnel vannak átitatva, amely egy baktériumokat elpusztító fertőtlenítőszer. A klórhexidinnel átitatott kefe használatával akár 14 napig is jelentősen csökkenthető a bakteriális újrafertőződés kockázata. Ezek a fogköztisztító kefék kiválóak a krónikus ínygyulladásban és fogínysorvadásban szenvedők számára.

Hogyan használjuk a fogköztisztító kefét

Összefoglaló tanácsok

Hogyan használjuk a fogköztisztító kefét

  • Az implantátumok tisztítása: Az implantátumok tisztításánál csak szigetelt fémhuzallal ellátott keféket szabad használni, hogy ne sérüljön az implantátum felülete.
  • Őrlőfogak közti tisztítás: Az őrlőfogak közti rés meghosszabbított kefével könnyebben tisztítható.
  • Gyógyhatású anyagok alkalmazása: A fogköztisztító kefék gyógyhatású anyagok és antibakteriális szerek felhordására is alkalmasak olyan helyeken, ahol nagyobb a fogszuvasodás kockázata.
  • Fogínyvérzés: A fogközök ápolásának kezdetén nagyon gyakori a fogínyvérzés, de nem kell aggódni, mivel ez teljesen normális, és az első 2 héten belül meg kell szűnnie.

A fogköztisztító kefe helyes használatának akadályai

A túl szűk fogak közötti rés vagy a szabálytalan fogak nagyon megnehezíthetik a fogköztisztító kefe használatát. Ilyen esetekben még 2 lehetséges megoldás létezik: a fogselyem vagy szájzuhany.

Ha a fogselyem mellett döntesz, itt is van választási lehetőség – viaszolt vagy viaszmentes. A viaszolt változat leginkább a kezdők számra alkalmas. Ha azonban már hozzászoktál a fogselyem használatához, jobb a viaszmentes változatot alkalmazni, amely hatékonyabban eltávolítja a lepedéket.

Ha a fogselyem használata is problémát okoz, akkor a fogak közötti rést szájzuhany segítségével tisztíthatod. A szájzuhany erős vízsugárral először a lepedéket fellazítja, majd le is mossa azt.

Egészséges fogakra és ragyogó mosolyra vágysz? Mindennek az alapja a rendszeres tisztítás. Ismerd meg a legjobb fogkeféket és fogköztisztító keféket!

Ha pedig az elszíneződésektől szeretnél megszabadulni, a Hollywoodi mosoly: mit tegyél a fehér fogakért? című cikkünk segíthet.

Milyen gyakran kell cserélni a fogköztisztító kefét

Egy fogköztisztító kefe napi használat mellett 5-10 napot bír ki. A tényleges élettartama azonban több tényezőtől is függ, ezért érdemes figyelembe venni a kopás mértékét. Ha a kefe megkopott, vagy a huzal meghajlott, újjal kell helyettesíteni, a használati időtől függetlenül.