Milyen fogkefét vegyek?

Egészséges, fehér fogak: mindannyian olyan mosolyra vágyunk, mint amit az amerikai filmekben látunk. Ehhez elengedhetetlen a megfelelő fogkefével végzett rendszeres fogmosás. A fogkefék gazdag választékában azonban nem könnyű kiigazodni, a rossz döntések pedig megbosszulhatják magukat. Útmutatónkból megtudhatod, milyen a jó fogkefe.


Melyik fogkefe a legmegfelelőbb számodra? Az első dolog, amit figyelembe kell venni, a fogak jelenlegi állapota. Ettől függ például a sörték ajánlott erőssége. A fogínygyulladásban szenvedők vagy a műfogsort viselők számára a speciális modellek kínálnak megoldást. Ha nem tudod, mi lenne számodra a legjobb választás, a fogorvosod segíteni fog.


• Mariann, szerkesztő, Árukereső.hu

• Olvasási idő: 6 perc

A fogkefék típusai

Hagyományos fogkefék

Hagyományos

A klasszikus fogkefék univerzálisak és mindennapi használatra alkalmasak. Főleg a fej méretében, a sörték keménységében és a nyél típusában különböznek egymástól. Válaszd a leginkább kedvedre valót, azonban mindig ügyelj arra, hogy megfelelően használd a fogkefét, és óvatosan távolítsd el a lepedéket és a szennyeződéseket a fogakról.

Egycsomós fogkefe

Egycsomós

Az egycsomós fogkefe egy kiegészítő fogkefe, amely a nehezen elérhető helyek (például a hátsó őrlőfogak) vagy a fognyak tisztítására alkalmas. Abban az esetben válaszd, ha a hagyományos fogkefe nem elég a fogak tökéletes tisztításához. Ideális fogszabályzóhoz és implantátumokhoz is.

Fogkefe fogszabályozóhoz és implantokhoz

Fogszabályozóhoz

A fogszabályzóhoz tervezett fogkefék rövidített központi sörtékkel rendelkeznek, amelyek „V” alakú hornyot képeznek, így tisztítva az egyes tappancsokat. A hosszabb külső szálak viszont gondoskodnak arról, hogy még a fogszabályzó körüli területek is tökéletesen tiszták legyenek.

Utazófogkefe

Utazó

Az utazófogkefék egy külön kategóriát jelentenek azokban a ritka helyzetekben, amikor nincs kéznél fogkrém, vagy ha bármilyen okból otthon hagytad a fogkeféd. Ideális esetben a minősége megegyezik a hagyományos fogkefével, csak kisebb méretben.

Fogkefék a kicsiknek

Gyerek

A gyerekfogkeféknek mindenekelőtt kellően puhának kell lennie, hiszen a gyermekek ínye nagyon érzékeny. Elsősorban tehát a sörték keménysége alapján válasszunk. Sokféle színváltozatban és játékos mintával kapható.

Babafogkefék

Baba

A babafogkefék 2 változatban kaphatóak: választhatsz klasszikus fogkefét kisebb fejjel vagy ujjra húzható szilikon ínymasszírozót.
A tejfogakat ugyanolyan gondosan kell ápolni, mint a többi fogat. Nagyon fontos, hogy az első fogak tisztításához speciális fogkrémet válasszunk.

A megfelelő fogkefén kívül a babáknak sok egyéb holmira van szükségük. Olvasd el a Felszerelés a babának lépésről lépésre című cikkünket, hogy biztosan minden kéznél legyen, mire a kicsi megérkezik.

Fogkefe fajták a sörték anyaga szerint

A természetes fogkeféket siwak vagy miswak néven is ismerheted. A Salvadora persica nevű fa gyökeréből (vagy ágából) készül. Évezredek óta használják jótékony tulajdonságai miatt. Rendszeres rágása tisztítja és fehéríti a fogakat. A szilikon fogkefe élelmiszer- és orvosi minőségű szilikonból készül, ami egy egészségbarát anyag, és hosszú ideig kitart. A bambusz fogkefék biológiailag lebomló, megújuló anyagból készülnek. Beszerzésük így sokkal környezetbarátabb, mint a szilikon változaté.

Fogkefe vásárlásakor csak a használat, hanem a fogkefe anyaga és összetétele is fontos.

További fontos szempontok fogkefeválasztás előtt

A sörték keménysége

A sörték keménysége minden fogkefe egyik legfontosabb jellemzője. Dönts a fogaid jelenlegi állapota, különösen azok érzékenysége és általános egészségi állapota alapján. Amennyiben érzékenyek a fogaid, válassz puhább sörtéket. Ugyanez vonatkozik azokra is, akik parodontális problémákkal küzdenek vagy a fogérzékenységet a szabadon álló fognyak okozza.

Nagyon lágy - nagyon érzékeny fogakkal, ínygyulladással vagy fogágybetegséggel küzdő emberek számára
Puha - normál, egészséges fogak esetén, jól eltávolítja a lepedéket
Közepes - szintén problémamentes fogakhoz, de használat közben ne gyakorolj túl nagy nyomást az ínyre
Kemény - műfogsorok tisztítására alkalmas, nem rutinszerű, mindennapos higiéniához

Speciális igények esetén

Fogpótlás

Válassz speciális dupla fogkefét, amelynek egyik oldalán egy kis kerek fej van, hogy megtisztítsa a barázdát, amelyen keresztül a fogsor találkozik az ínnyel, és egy másik nagyobb kefét, hogy megtisztítja a fogsor külső részét. A fogsoron használhatsz hagyományos kemény fogkefét, a nehezebben hozzáférhető területeket pedig egysörtés kefével tisztíthatod meg.

Parodontózis

Tisztításra a nagyon puha, nagy sűrűségű sörtékkel rendelkező fogkefék alkalmasak; ezek egyrészt nagyon kíméletesek az ínyhez, másrészt viszont lassabban távolítják el a lepedéket, így kicsit tovább kell használni.

Fogmosás profi módon: fedezd fel a legjobb fogkeféket és fogköztisztító keféket!

Ha pedig a vörösbor és a kávé nyomot hagyott a fogaidon, a Hollywoodi mosoly: mit tegyél a fehér fogakért? című cikkünk segíthet.

Hasznos tanácsok

A helyes fogmosás lépései
Milyen gyakran cserélj fogkefét?
Milyen az ideális fogkefe gyermekek számára?
Mit tehetsz, hogy a fogkeféd minél tovább bírja?
Megéri nagyobb kiszerelésben vásárolni?

Kapcsolódó termékek

A megfelelő fogkefe az első lépés a foghigiénia felé, de a még alaposabb fogápolás érdekében további kiegészítőket is választhatsz:

Elektromos fogkefe
Pótfej elektromos fogkeféhez és szájzuhanyhoz
Szájvíz
Fogkrém
Nyelvtisztító
Fogfehérítő
Szájzuhany