Az FM transzmitter kibővíti az autórádió funkcióit. Feldolgozza a különböző hangforrások adatait, majd szabványos FM frekvenciákon sugározza a jelet, ami az összes autórádión fogható. De vajon milyen paraméterekben különböznek egymástól az FM transzmitterek?
• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 3 perc
Az FM transzmitter egy 12 V-os vagy 24 V-os aljzatba csatlakoztatható, amelyet az autók szivargyújtója is használ. Több típus vezeték nélküli Bluetooth kapcsolattal is rendelkezik mobiltelefon, táblagép vagy akár laptop csatlakoztatásához. Lehet rajta USB-port pendrive csatlakoztatásához, memóriakártya olvasó vagy 3,5 mm-es jack csatlakozó (AUX) is. Az FM transzmitter ezekből a bemenetekből érkező jeleket rádióhullámokká alakítja az FM-sávban.
A működéshez elég az FM transzmittert és az autórádiót ugyanarra a frekvenciára hangolni, utána azonnal megszólal a zene. Ily módon akár egy régebbi autórádión is vezeték nélkül hallgathatja kedvenc számait okostelefonról, streaming alkalmazásokban (pl. Spotify), pendrive-ról vagy memóriakártyáról.
A modern FM transzmitterek a zenelejátszás mellett kihangosítóként is működnek és telefonálni is lehet velük. A hangot a beépített mikrofon közvetíti, a másik fél pedig az autó hangszóróin hallható.
Megjegyzés: Természetesen az FM transzmitterek nem korlátozódnak a zenére. Hallgathatók rajtuk podcastok, idegennyelv-leckék vagy gyermekeknek szóló mesék is.
Az FM transzmitter lehetővé teszi több, különböző hangforrás csatlakoztatását. Ezzel jelentősen kibővítheti a régebbi autórádiók képességeit.
• Bluetooth - vezeték nélküli hangátvitel telefonról vagy táblagépről
• USB port - lejátszás pendrive-ról és külső merevlemez-ről, csatlakoztatott eszközök töltése
• Kártyaolvasó - zeneszámok lejátszása közvetlenül memóriakártyáról
• Audio bemenet (3,5 mm-es jack) – mp3/mp4 lejátszó vagy mobiltelefon csatlakoztatása fejhallgató kimeneten keresztül
Bluetooth verziók
A Bluetooth vezeték nélküli szabvány fokozatosan fejlődik és már több változata létezik. Minden újabb generáció általában gyorsabb, stabilabb, ugyanakkor kevésbé energiaigényes. Zenelejátszás esetén az átviteli sebesség nem játszik nagy szerepet, de jól jön a stabilabb kapcsolat. A régebbi FM transzmitterek csak a 2.0-s vagy 2.1-es Bluetooth-verziót, az újabbak 4.1-es, 4.2-es vagy 5.0-s verzióját támogatják.
Ahogy a nevéből is következtetni lehet, az FM transzmitter az FM frekvencián továbbítja a hangot. A régiónk általános FM frekvencia tartománya a 87,5-108 MHz, amit az európai piacra szánt autók minden rádiója támogat. Emiatt az FM transzmitternek is támogatnia kell ugyanezt a frekvenciatartományt.
Megjegyzés: Minél több csatorna áll rendelkezésre, annál könnyebben talál a transzmitter egy stabil szabad sávot. Leggyakrabban általában 90 MHz-ig és 107 MHz felett vannak szabad sávok.
Kijelző és kezelőszervek
Általában minden FM transzmitternek van legalább egy kijelzője, amely az aktuálisan beállított sugárzási frekvencia megjelenítésére szolgál. A drágább modellek rendszerint nagyobb, könnyebben leolvasható színes kijelzőt használnak, ami egyéb információkat is megjeleníthet, például az autó akkumulátorának feszültségszintjét, a lejátszott dal nevét és előadóját, telefonszámot vagy a hívó fél nevét.
Szintén fontos az FM transzmitter egyszerű vezérlése, hogy ne vonja el a figyelmet vezetés közben. Ebben segítenek a kellően nagy, megfelelően kialakított gombok, amelyek könnyen használhatók.
Feszültség
Az FM transzmitter működtetéséhez az autóban lévő 12 V-os vagy 24 V-os aljzatot kell használni. Egyes típusok univerzálisak és támogatják a 12 V-ot és a 24 V-ot is, ami azt jelenti, hogy autóban, teherautóban és lakókocsiban egyaránt működnek. A csak 12 V-ot támogató modellek kizárólag személygépkocsihoz használhatók.
• Kihangosító – a Bluetooth támogatással rendelkező modellek általában mikrofonnal is fel vannak szerelve, ami lehetővé teszi a transzmitter kihangosítóként való használatát
• Töltés USB-ről – minden USB-porttal felszerelt modell lehetővé teszi a csatlakoztatott eszköz töltését. Egyes típusok a gyorstöltést is támogatják, így teljes mértékben helyettesíthetik a mobiltelefonok töltőit
• Távirányító – a lejátszás kényelmes működtetéséhez az autóban
• Hangszínszabályzó - a hang jellemzőinek beállítása, többnyire az elterjedt stílusok, mint például a rock, pop, klasszikus vagy basszus kiemelés közül lehet választani
• RDS – a lejátszott dal információinak megjelenítése a kijelzőn
• DAB/DAB+ vétel – lehetővé teszi az analóg autórádió számára, hogy jobb hanggal és kisebb interferenciával fogadja a digitális rádióállomásokat
Autórádió
Autó hangszóró
Mélynyomó
USB kábel
Headset, autós kihangosító
Mobiltelefon töltő