Milyen drónt vegyek?

A drónok tulajdonképpen távirányítású légi járművek, amelyeket leggyakrabban négy légcsavar hajt. Használhatók pusztán szórakozásra, de fotózásra és filmezésre, vagy repülési versenyekre is. A megfelelő modell kiválasztása előtt gondold át, hogy mire és milyen gyakran szeretnéd használni. Természetesen az ár is ettől függ - széles palettán válogathatsz.


• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu

• Olvasási idő: 6 perc

milyen drónt vegyek

Drón típusok

Tricopter

Teljesen kezdő vagy? Akkor kezdd ezzel a modellel! A 3 propeller nagyon jó manőverezhetőséget, de viszonylag alacsony teljesítményt jelent, amely nem képes kamerát vagy extra terhelést támogatni. A tricopterek nem időjárásállók.

A tricopter jó választás kezdők számára, valamint versenyzésre vagy műrepülésre.

A „Ready To Fly” drónok piacán a trikopterek inkább ritkaságnak számítanak, de a DIY-iparban ez a kialakítás igen népszerű.

  • Repülési agilitás
  • Alkalmas kezdők számára
  • Nincs lehetőség extra terhelésre
  • Nem időjárásálló

Quadrocopter

A legelterjedtebb dróntípus, 4 propellerrel rendelkezik. Optimális kompromisszumot jelent a stabilitás és a manőverezőképesség között, miközben elegendő energiát biztosít egy kisméretű kamera szállítására. Mindennapi használatra teljesen elegendő.

  • Egy kis fényképezőgép is elfér rajta
  • Stabilitás/manőverezhetőség jó aránya

Hexacopter

A 6 propellerrel rendelkező, úgynevezett hexacopterek már nagyobb kamerát tudnak szállítani, és elég nagy sebességet érnek el, miközben nagyon stabilak még szeles körülmények között is. Manőverező képességük azonban viszonylag alacsony.

  • Nagyméretű fényképezőgépet tud szállítani
  • Stabil még szélben is
  • Kevésbé manőverezhető

Octocopter

A nehéz kamerák vagy terhek szállítására szolgáló professzionális modellek 100 km/h feletti sebességgel is repülhetnek, éppen a nagy teljesítményük és nehéz manőverezhetőségük miatt az irányításuk csak profik kezébe való. Nagyon stabilak még nagy szélben is.

  • Nehéz kamerák vagy más rakományok szállítására alkalmas
  • Nagy teljesítmény
  • Stabil még nagy szélben is
  • Nehéz manőverezni - csak szakemberek számára ajánlott
drón típusok

Milyen drónt vegyek a paraméterek alapján

Méret és súly

Általánosságban elmondható, hogy egy nagyobb és nehezebb drón kevésbé hordozható és kevésbé manőverezhető, de nagyobb stabilitású, nagyobb teljesítményű és nehezebb terhet képes szállítani - miközben távolról is könnyebben észrevehető.

Egy nehezebb drón általában tartósabb, de ez nem mindig van így, főként a könnyű, de nagyon tartós anyagok, például a dúralumínium vagy a karbon esetében.

Teherbíró képesség

Ez a paraméter különösen fontos a kameratartozékkal ellátott drónok esetében, mivel korlátozza a kamera súlyát. Terheléssel a teljesítmény mindig csökken, de ha a teherbírási korláton belül marad, a drón még mindig teljes mértékben repülőképes lesz.

A jelátvitel típusa és frekvenciája

A gyerekeknek szánt olcsóbb drónok és a csak telefonon keresztül vezérelhető mini drónok Bluetooth-kapcsolatot használnak, amelynek hatótávolsága körülbelül 20 méter. A kilométeres hatótávolságú felnőtt drónok leggyakrabban a 2,4 GHz-es frekvencián működnek, de ez több, WiFi hálózattal rendelkező területen kapcsolódási problémákat okozhat, mivel sokan ugyanazon a frekvencián működnek.

Ezenkívül fennakadás lehet a vezérlő és a drón közötti jelátvitel, valamint a drón és a vezérlő/okostelefon közötti videoátvitel között. Alternatívaként az 5,8 GHz-es drónok jöhetnek számításba.

A vezérlő jeltartománya

Megmutatja, hogy a drón milyen messze tud repülni a vezérlőtől. A beépített területeken a tényleges hatótávolság mindig kisebb mint a megadott maximális hatótávolság. Ez a néhány tíz métertől a kilométeres egységekig terjed.

Maximális repülési idő

Az egyszerű drónok csak néhány percig bírják a levegőben egyetlen feltöltéssel, de a fejlettebbek hosszabb ideig képesek a levegőben maradni is. A repülési időt meghosszabbíthatod tartalék akkumulátorokkal, így akár több mint egy órán át repülhetsz. Figyelj azonban a töltési időre és a csereakkumulátorok árára is.

Vezérlők

Különösen az olcsóbb drónok csak telefonról vagy táblagépről, azaz egy alkalmazás segítségével vezérelhetők. A mechanikus visszajelzés hiánya azonban kevésbé pontos és sokkal hibaérzékenyebbé teszi ezt a módszert.

A kamera felbontása

A drónkamerák felbontása 2 és 24 Mpx között mozog. Általában minél nagyobb a felbontás, annál jobb minőségű a kapott kép. Azonban az érzékelő mérete is szerepet játszik, ami nagyban meghatározza a szürkületben való rögzítési képességeket és a zajszintet.

A kamerával ellátott drónok videókat is rögzíthetnek, méghozzá akár 4K felbontásban. A nagyobb felbontás itt is több részletet és lenyűgözőbb minőséget jelent. Ne feledd azonban, hogy a nagy felbontású felvételek gyorsan megtöltik a drón belső tárhelyét vagy memóriakártyáját. Az így kapott fájl mérete az adatok bitrátájától, képkockasebességétől és tömörítési szintjétől függ.

Videófelbontás Képpontok száma Hozzávetőleges fájlméret (1 perc)
8K 8,192 × 4,320 1,5 GB
4K 4 096 × 2 160 700 MB
Ultra HD 3 840 × 2 160 600 GB
Full HD 1 920 × 1 080 250 GB
HD 1 270 × 720 150 GB

Drón funkciók

Integrált kamera - a drón testének része, így nincs szükség külső eszközök csatlakoztatására. Egyes drónoknál a kamerák rögzítettek, és az egész drónt meg kell dönteni a kívánt szög rögzítéséhez. A fejlettebb drónoknál a kamera többtengelyes stabilizátorral (gimbal) van szerelve, amely általában lehetővé teszi a kamera dőlését, de főként stabilizálja a kapott képet.

Online videoátvitel - az irányítótól távolabb repülni képes drónok esetében ez a funkció kulcsfontosságú a helyzetük nyomon követéséhez. A csatlakoztatott okostelefon vagy vezérlő képernyőjén láthatod, hogy a drón kamerája éppen mit rögzít.

Wifi - fő funkciója a felvételek vagy fényképek vezeték nélküli továbbítása, de telefonhoz vagy vezérlőhöz való csatlakozásra is használható.

Bluetooth - ez a telefonról vagy táblagépről vezérelt, főként alapszintű drónok területe. A hatótávolság ebben az esetben csak húsz méter körül van.

GPS - lehetővé teszi a fontos repülési adatok lekérdezését, a jobb navigációt és megkönnyíti a drón irányítását. Ezenkívül a drón a koordinátáknak megfelelően a helyén maradhat, vagy akár egy adott pont körül is repülhet. A GPS más funkciókhoz is fontos, mint például a leszállóhelyre való visszatérés vagy a felhasználó nyomon követése. Végül, de nem utolsósorban a GPS-információk megkönnyítik a drón megtalálását egy esetleges lezuhanás esetén.

Return Home/Go Home - ezzel a funkcióval a drón automatikusan visszatér a felszállási pontra, ha utasítást küldesz neki vagy megszakad a kapcsolat.

Follow Me - ezzel a funkcióval a drón egy bizonyos magasságban követni tud, ha parancsot adsz neki. Különösen hasznos, ha olyan sportágakat filmezel, mint a kerékpározás vagy a síelés.

Útpontok - lehetővé teszi bizonyos pontok megadását koordináták vagy térkép segítségével, amelyek együttesen létrehoznak egy repülési útvonalat, amelyet a drón követni fog.

A gimbal egy speciális stabilizáló eszköz a rázkódás és dőlés csökkentésére. Tompítja a kamerába áramló rezgéseket, és kompenzálja a drón különböző mozgásait több tengelyen. A gimbalnak köszönhetően stabilabb és élesebb képet kap, különösen videóknál.

Egyéb jellemzők

Használat

A drónok rendeltetésük szerint több kategóriába sorolhatók. A kezdőknek és a hobbi felhasználóknak szánt drónok nem fognak lenyűgözni a funkciók vagy paraméterek sokaságával, de könnyen kezelhetők és alacsony áron kaphatók.

A drágább drónok között versenyrepülésre vagy kiváló minőségű fényképek és videók rögzítésére tervezett modelleket is találhatsz. Választhatsz beépített kamerával vagy külső kameratartóval ellátott drónok közül.

Tapasztalat

Ha még nincs tapasztalatod drónok irányításában, érdemesebb először egy olcsóbb modellel gyakorolni. A repülés alapjainak elsajátításához elegendő lesz egy alapmodell. A tapasztalt felhasználók magabiztosabban kezelhetik a drágább drónokat, amelyek nagyobb hatótávolsággal, sebességgel és több funkcióval rendelkeznek.

Egyes kezdő modellek még egy speciális üzemmóddal is rendelkeznek, ami korlátozza a sebességet és a magasságot, ezáltal megkönnyítve az irányítást.

A kevésbé tapasztalt felhasználók számára a Ready To Fly drónok a legmegfelelőbbek, mivel a dobozból kivéve azonnal repülésre készek, és csak az akkumulátor feltöltése szükséges.

A majdnem repülésre kész drónok teljesen előkészített testtel rendelkeznek, de a motort és a jeladót fel kell szerelni a repülés előtt.

A Bind and Fly drónok komplett drónok, de vezérlő nélkül érkeznek. Ezt meg kell vásárolni, és ügyelni kell arra, hogy ugyanazt a frekvenciát támogassa, mint maga a drón.
A barkácsdrónokat ezután kis részekre bontják, amelyeket a felhasználónak kell összeszerelnie, így csak tapasztaltabb felhasználók számára ajánljuk ezeket.

Anyag és tartósság

Az olcsóbb drónok általában más minőségű műanyagból készülnek. Ennek azonban megvannak a maga korlátai, és különösen ütések vagy esések esetén az ellenállás nem nagy.

A jobb minőségű drónok különböző könnyű ötvözeteket vagy tartósabb anyagokat használnak, leggyakrabban szén, dúralumínium vagy laminált anyagokat. A legjobb minőségűek kivehető alkatrészekkel is rendelkeznek, amelyeket meghibásodás vagy baleset esetén kicserélhetsz - tehát nem kell új drónt vásárolnod.

Egy másik jellemzője a vízállóság, ami különösen akkor hasznos, ha esős időben vagy víz felett repülsz. A fejlettebb modellek lehetővé teszik a vízre való leszállást is.

A legnépszerűbb drón a kültéri drón, amelyet kinti repülésre terveztek. Az ilyen drónok általában nagyobbak, nehezebbek és drágábbak is, de biztosítják a kültéri körülményekhez szükséges stabilitást és tartósságot. Vannak olyan beltéri modellek is, amelyek kompaktak, könnyűek és csak alapvető funkciókkal rendelkeznek. Alacsony áruk miatt ideálisak gyermekek számára vagy az irányítás elveinek elsajátításához.

Jogszabályok

A drónok repülésének jogi korlátai vannak. 2020 végén egységes európai szabályok léptek életbe, amelyek minden olyan drónt regisztrálására köteleznek, amely kameraérzékelővel rendelkezik - a használat célja nem számít. Az ilyen drón üzemeltetőjének is regisztrálnia kell magát, a pilótának pedig egy vizsgán kell megfelelnie.

A szabályok a következőkben foglalhatók össze:

- repülj a drónnal látótávolságon belül,
- tarts biztonságos távolságot az emberektől és épületektől,
- tartsd tiszteletben a magánszférát,
- légy tisztában az adott területen érvényes korlátozásokkal és repülési szabályokkal.

A maximális repülési magasság 120 méter. Általában ügyelj arra, hogy a repüléssel ne veszélyeztess semmit és senkit, és mindig legyen elegendő hely a manőverezéshez.

A drónozás sajátos szabályait több, egymásra épülő osztály, kategória és alkategória határozza meg, amelyekbe a drónok elsősorban súlyuk alapján sorolhatók. Mindegyikhez regisztráció és távpilóta vizsga szükséges.

A drónozás szabályairól bővebben a legjobb drónokról szóló összefoglalónkban olvashatsz, ez a cikk azonban nem nyújt teljeskörű tájékoztatást. Azt javasoljuk, hogy használat előtt alaposan nézz utána a hatályos jogszabályoknak!

Gyakori kérdések

Hogyan kezdjek el drónnal repülni?
Mennyibe kerül egy drón?