Az izzadásgátlót és a dezodort gyakran összekeverik. Bár mindkettőnek az a célja, hogy csökkentse az izzadás hatásait, ezt mindegyik másképp teszi.
Az izzadásgátlók csökkentik az izzadságtermelést, viszont nem alkalmasak az érzékeny és irritált bőrre. A dezodorok lassítják a baktériumok bomlását és így az izzadságszag kialakulását is, elfedve azt egy enyhe illatanyaggal.
Ismerkedj meg az egyes típusokkal, és válaszd ki a bőrödnek megfelelőt.
Az alapvető különbség az izzadás és a kellemetlen szagok elleni küzdelem módjában rejlik.
A dezodorok illatanyagokat és antibakteriális hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek csökkentik az izzadság és a szagokat okozó baktériumok reakcióját, de nem szabályozzák az izzadságtermelést.
Az izzadásgátlók hatékonyabbak az izzadás elleni küzdelemben, mivel alumíniumsókkal blokkolják a verejtékmirigyeket, ami csökkenti az izzadságtermelést. Ezt alumínium vagy alumíniumvegyületek, különösen vízben oldódó alumíniumvegyületek, például alumínium-klórhidrát (ACH) vagy alumínium-cirkónium használatával érik el. Ezek az izzadásgátlók nem túl népszerűek, mivel néhány ellentmondásos külföldi tanulmány összefüggést mutatott ki az ACH és a mellrák kialakulásának valószínűsége között. Emellett a szakértők arra is rámutatnak, hogy elzárják a verejtékcsatornákat, így megakadályozzák, hogy a szervezet kiürítse a veszélyes méreganyagokat.
Választhatsz azonban az alumíniummentes izzadásgátlók és az alumíniummentes dezodorok közül is.
A szilárd dezodorok általában műanyag flakonban kerülnek forgalomba, amiből egy tárcsával csúsztathatók ki. A szilárd dezodorok további változatai a kristálydezodorok, amik nem mások, mint formázott timsótömbök.
Az ásványi dezodor egy természetes, illatanyagmentes megoldás, amelynek felviteléhez vízre van szükség, amivel használat előtt megnedvesítjük a bőrünket. A timsó nem illatosított, enyhén összehúzza a verejtékmirigyeket, fertőtlenít és enyhíti a szagokat. Még a nagyon érzékeny bőr is jól tűri.
A krémdezodor a kézkrémekhez hasonló, visszazárható dobozban vagy tubusban kerül forgalomba - de a nyíláson egy lekerekített applikátor található, amely segít a krém hónaljra történő felhordásában.
A golyós dezodorok és izzadásgátlók, vagy golyós dezodorok könnyű krémes állaggal rendelkeznek, száraz bőrre kell alkalmazni őket, és a felvitel után egy kis időbe telik, míg felszívódnak.
A deo spray egyaránt kapható nyomás alatt lévő flakonokban és pumpás, permetezővel ellátott üveg flakonokban is. Alkalmazás után várni kell egy darabig, amíg megszáradnak.
Az izzadásgátló kiválasztásakor vedd figyelembe, hogy mennyit izzadsz, milyen helyzetekben fogod használni, és milyen a bőrtípusod. Ha nagyon izzadsz, az izzadásgátló jobb választás, mivel csökkenti az izzadságtermelést és ezáltal a látható hónaljfoltokat, miközben a szagokat is kordában tartja.
A dezodor akkor jó választás, ha kevésbé izzadsz, és csak a szagokat kell megakadályoznod. Ha tetőtől talpig frissnek szeretnéd érezni magad, ne feledkezz meg az intim dezodor használatáról sem.
A női dezodorok általában friss, könnyű illatúak, édes vagy gyümölcsös bázissal. Egyesek megakadályozzák a foltok kialakulását a ruházaton.
A férfi dezodorok általában fűszeres illatúak, ami erőteljesebb, mint a női dezodorok.
Választhatsz az uniszex dezodorok közül is, amelyek semleges illatokat kínálnak.
Ha a táskádban izzadásgátlót vagy dezodort kell magaddal vinned, hogy napközben is megújíthasd az izzadás elleni védelmet, válassz kis kiszerelést: mini dezodorokat legfeljebb 50 ml-es tartalommal.
A gyártók gyakran feltüntetik a termékeken, hogy mennyi ideig kell hatniuk. Leggyakrabban 24 és 48 órás védettséget kínálnak, de vannak erőteljesebb termékek is, amelyek hosszú távon csökkentik a túlzott izzadást. Csak 7-10 naponta egyszer kell alkalmazni őket, nemcsak a hónaljra, hanem a tenyerekre, a hátra, a lábakra vagy a homlokra is. Használat előtt mindig olvasd el és kövesd a használati utasítást.
Ha érzékeny vagy túlérzékeny a bőröd, válassz olyan terméket, amely nem tartalmaz alkoholt, illatanyagot és egyéb irritáló összetevőket. A natúr termékek gyermekek számára is alkalmasak.
Ha biztosra akarsz menni, olvasd el A legjobb izzadásgátlók férfiak és nők számára c. cikkünket, ahol tuti tippeket találsz.
Használat előtt mindig olvasd el és kövesd a gyártó ajánlásait.
Ha új izzadásgátlót vagy dezodort próbálsz ki, először dörzsölj egy keveset a készítményből az alkarodra. Ha 24 órán belül nem jelentkezik bőrpír vagy egyéb mellékhatás, akkor nyugodtan használhatod a terméket. Reakció esetén ne használd a terméket. Szerezz be egy másikat, amelyet ideális esetben érzékeny vagy túlérzékeny bőrre fejlesztettek ki.
✖️ Ne használj izzadásgátlót irritált vagy frissen borotvált bőrön. Erre a célra alkalmasabb a kristálydezodor (timsó) vagy enyhe dezodor.