Amikor a szoptatás egészségügyi okokból már nem lehetséges, vagy nem elegendő a tej a baba számára, anyatej-kiegészítő tápszert kell vásárolni. Ezek a termékek kiváló minőségűek és szigorúan teszteltek, és összetételük nagyon közel áll az anyatejéhez, így kisbabája ebben az esetben is megkap minden szükséges tápanyagot.
• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 5 perc
A piacon számos gyártó található, akik különleges összetételű tápszereket árulnak. Mindig győződjön meg arról, hogy a baba életkorának és egészségi állapotának megfelelő terméket választ.
Olyan újszülöttek számára készült az első naptól 6 hónapos korig, akiket valamilyen okból nem lehet szoptatni.
Probiotikumok és prebiotikumok
A probiotikumok olyan anyagokat termelnek, amelyek megakadályozzák a nemkívánatos baktériumok szaporodását és a mérgező anyagok termelődését, megtelepednek a bélnyálkahártyán, és így kiszorítják a többi baktériumot. A prebiotikumok javítják a bélnyálkahártya mozgását és megkönnyítik a bélmozgást, valamint segítik a kalcium és más tápanyagok felszívódását.
Alkalmas 6-12 hónapos csecsemők számára, akiket már nem kizárólag szoptatnak. A csomagoláson általában a 2-es számot találja. Általában akkor adják, amikor a csecsemő az első tejmentes ételeket kapja, így nem ez az egyetlen táplálékforrás.
6 és 12 hónapos kor közötti gyermekeknek ne adjon tehéntejet, mivel az nehezen emészthető. Fogyaszthatnak kefirt és más tejtermékeket, például fehér joghurtot és alacsony sótartalmú sajtokat, például mozzarellát.
Idősebb csecsemők és kisgyermekek számára tervezték 1 éves kortól 3 éves korig, a csomagoláson a 3, később a 4-es szám szerepel.
A három év körüli gyermekeknek súlyuktól függően naponta 1,5 liter folyadékot kell inniuk, amelyből 0,5 liter tej (anyatej vagy tápszer) vagy tejtermék. Azonban a legjobb, ha sima vizet vagy babateát ad neki.
Különleges követelmények
A tápszer kiválasztásakor fontos, hogy a baba életkorán kívül más kritériumokat is figyelembe vegyen. Figyelembe kell venni a gyermek egészségi állapotát és egyéni igényeit is - akár olyan csecsemőkről van szó, akik hasfájósak, székrekedésük van, vagy hajlamosak az allergiára.
A probiotikumokkal és prebiotikumokkal, vitaminokkal, ásványi anyagokkal és nyomelemekkel dúsított tápszerek mellett a piacon vannak más, speciális kezelésekkel ellátott típusok is.
Különleges tápszertípusok
Forte vagy Extra - ennek köszönhetően a baba jóllakottabb lesz, de nem eszi túl magát.
Gluténmentes - gluténérzékeny vagy gluténérzékeny babák számára kifejlesztett termék. A gyártók nagy választékot kínálnak, és egyedülálló gluténmentes formulát bio, probiotikumokkal dúsított összetevőkkel kombinálva.
BIO - szigorúan ellenőrzött ökológiai gazdaságokból származó, kiváló minőségű tehén- vagy kecsketejből készült. A tej teljes mértékben megfelel az EU ökológiai minőségre vonatkozó előírásainak.
Anti-Reflux (AR) - ideális az érzékeny pocakú, gyakran hányó csecsemők számára. A sűrítőanyag hozzáadásának köszönhetően enyhíti a nem szoptatott csecsemők gyakori "hányását", mivel a tej sűrítése ezt megnehezíti. Sűrítőanyagként rizs- vagy burgonyakeményítőt vagy karubinrostot használnak. Ez azonban csak azoknak a csecsemőknek ajánlott, akiknél ez nagyon gyakori, ezért nem fejlődnek.
Antikolikus (AC) - alkalmas emésztési problémákkal küzdő csecsemők számára. Különösen alkalmas az úgynevezett három hónapos kólika (visszatérő puffadás) időszakának leküzdésére.
Laktózcsökkentett - ezek olyan gyermekek számára készült diétás termékek, akik átmenetileg vagy tartósan laktózérzékenyek. Ez az intolerancia leggyakrabban olyan emésztési problémákban nyilvánul meg, mint a hasmenés vagy a puffadás.
Hipoantigén (HA) - a HA-tejek jelentősége abban rejlik, hogy olyan veszélyeztetett családokból származó gyermekeknek adják őket, akiknek maguknak nincsenek egészségügyi problémáik, de akiknek szülője vagy testvére allergiás vagy atópiás. Ezért az allergia megelőzésére szolgálnak.
Ez egy részben emésztett (hidrolizált) fehérjét tartalmazó tej, amely kevésbé terheli a baba emésztőrendszerét.
Hipoallergén - kizárólag tehéntejfehérje-allergiás gyermekek számára készült. Orvosi javaslatra és csak olyan gyermekeknek adják, akiknél magasabb az allergia kialakulásának kockázata. Feltétlenül ügyeljen arra, hogy gyermekorvosával való konzultáció nélkül ne adjon ilyen típusú tejet gyermekének. A hipoallergén tejek ugyanúgy tehéntejből készülnek, mint a hagyományos csecsemőtejek. A jelentős különbség a fehérje szerkezetében van. Ezek nagy koncentrációjúak, így a gyermek immunrendszerének képesnek kell lennie arra, hogy tolerálja őket.
Good Night - a jobb éjszakai jóllakottságért Good Night vagy Good Sleep felirattal. Rizs- vagy kukoricapelyhet is tartalmaz, ami sűrűbbé teszi a hagyományos babatejnél, de ugyanolyan energiaértékkel.
A hipoallergén tej csomagolásán kifejezetten fel kell tüntetni, hogy tehéntejfehérje-allergiás csecsemők számára készült. A hipoallergén címke azonban valószínűleg nem található meg ezeknek a termékeknek a címkéjén, mivel ez nem hivatalos címke.
Állag
Instant - gyorsan oldódó tej a könnyű elkészítéshez, a gyors oldódás miatt elkerülve a csomósodást.
Szárított - por alakban, forró vízben feloldódik, és nagyon lassan kell keverni.
Folyékony - előre elkészített tápszer üvegben, csak fel kell melegíteni.
Súly
A legtöbb gyártó 600 g-os dobozban forgalmazza a standard csomagokat.
Kisebb adagok is kaphatók 300-400 g-os kiszerelésben, illetve nagy, praktikus kiszerelések 800 g-tól.
Kényelmes, többcsomagos kiszerelésben is kapható.
Egy adagolókanál körülbelül 4,5 g szárított port bír el. Egyéves korig adagonként 3-7 adagolókanálnyi mennyiséget használjon, a baba életkorától függően. Az adagolást mindig megtalálja az egyes csomagokon, és győződjön meg róla, hogy pontosan követi az utasításokat.
Minden csomagon talál egy eljárást, amelyet gondosan tartson be. A kulcs az, hogy a megfelelő arányú port a megfelelő mennyiségű vízzel hígítsa fel, hogy olyan keveréket kapjon, amely nem túl sűrű, de elegendő ahhoz, hogy táplálja a babát.
Elkészítéséhez a következőkre van szükség:
Cumisüveg - ajánlott az üvegcumisüveg, amelyet könnyebb tisztítani, de súlya nehezebb, míg a műanyag cumisüveget hamarosan egyedül is meg tudja tartani a baba.
A tej elkészítése lépésről lépésre:
Forralja fel a babavizet, és hűtse le az utasításoknak megfelelően az ajánlott hőmérsékletre.
Öntse a szükséges mennyiségű vizet egy steril flakonba, adja hozzá a megfelelő számú adagolókanálnyi port, és rázza jól össze. Győződjön meg róla, hogy a tápszer megfelelően feloldódik.
Ellenőrizze a tej hőmérsékletét. Ideális esetben 37 °C-on kell lennie, nem lehet sem túl meleg, sem túl hideg.
Mindig pontosan kövesse a tápszer csomagolásán található utasításokat.
Ne adjon extra adagot, mert megterhelheti a babát.
A tejet ne készítse el előre, mert hamar megromlik. Az elkészített adagot tehát azonnal használja fel.
Utazáshoz vigyen magával forró vizet termoszban, így bárhol el tudja készíteni a tápszert.
Az elkészítés után a tápszert legfeljebb egy órán belül el kell fogyasztani. Bár egyes gyártók azt állítják, hogy az így elkészített tejet a hűtőben is tárolhatja, de legfeljebb 48 órán keresztül, és csak akkor, ha a baba még nem kezdte el inni.
A tejet vízfürdőben is felmelegítheti etetés előtt, de ne melegítse mikrohullámú sütőben.
Minden egyes etetés után mosson el és sterilizáljon mindent, amit használ (cumisüveget, cumit).
A meg nem ivott tejet ne tárolja.