Napjainkban az akváriumok nemcsak a dekoráció és a valódi kikapcsolódás eszközei, hanem a mindennapi stressztől való megszabadulás forrásai is lehetnek. A halak és az akváriumi növények valóban jótékony hatással vannak a pszichénkre. Amennyiben Ön is akváriumot szeretne berendezni, hasznosnak fogja találni a megfelelő akvárium vízszűrő kiválasztásával kapcsolatos tanácsokat.
• Dia, szerkesztő, Árukereső.hu
• Olvasási idő: 4 perc
A belső akváriumszűrő egy vagy két tapadókorong segítségével helyezhető az akvárium falára. Két részből áll. A felső rész a szivattyú, amely a víz áramoltatásáról gondoskodik. Az alsó rész a szűrőközeg, amely a víz szűréséért felelős.
+ Könnyű beszerelés
+ Alacsony ár
- Kis szűrőtérfogat
- Alacsonyabb teljesítmény
- Nem teszi lehetővé a tömör anyagok feldolgozását
A külső akváriumszűrő az akváriumon kívül helyezkedik el. A szűrő egy szűrőfejből és egy tartályból áll. A fejben van egy szivattyú, amely a vizet visszapumpálja az akváriumba. A tartály a szűrt anyag tárolására szolgál. Minél nagyobb a tartály térfogata, annál nagyobb a tárolható anyag mennyisége is.
+ Nagy teljesítmény
+ Nagy kapacitású tartály
+ Tömör anyagok feldolgozása
+ Jobb vízáramlás az akváriumban
- Magasabb vételár
- Több karbantartást igényel
- Több helyet igényel a készülék
A függeszthető akváriumszűrő nagyon hasonlít a belső szűrőhöz, azzal a különbséggel, hogy ez az akvárium szélére van felfüggesztve. Nem feltétlenül rendelkezik nagy térfogattal, azonban erősebb, mint a kis belső szűrők. Kifejezetten ajánlott a legfeljebb 40 literes akváriumokhoz.
+ Különböző szűrőbetétek használatának lehetősége
+ Alacsony ár
+ Nem foglal túl sok helyet az akváriumban
- Nem használható fedeles akváriumban
- Alacsonyabb teljesítmény
- Kis kapacitású tartály
Miért használjunk egyáltalán szűrőt az akváriumban? A szűrés a legfontosabb folyamat az akvárium biológiai egyensúlyának fenntartásához. Összegyűjti a szennyeződéseket, és a biológiai eredetű anyagok átalakítójaként is működik.
Szűrés
A belső szűrők aszerint különíthetők el, hogy hogyan szűrik meg a vizet:
Motoros akváriumszűrők - ezek egy szivattyút és egy szivacsot vagy más szűrőbetétet tartalmaznak a fedél alatt elhelyezve; tisztításkor a szűrő könnyen kihúzható anélkül, hogy a szennyeződés az akváriumba kerülne.
Szivattyúfejek - ezekre egy biológiai anyagot kell helyezni, ami nagy szűrési kapacitással rendelkezik; a hátránya, hogy nagyon nehéz tisztítani, mivel a szennyeződés nagy része visszakerül az akváriumba.
Szivacsszűrő - más néven légszűrő. Ezek kis szivacsok, melyek egy, az akváriumon kívüli légpumpához csatlakoznak, kis akváriumokba alkalmasak, de kissé zajosabbak.
Szűrőanyag
Minden akváriumszűrő szerves része. Leggyakrabban kék vagy fekete habszivacsot, fehér vattát vagy kerámia gyűrűket használnak szűrőanyagként, főként alacsonyabb áruk miatt. Azonban nagy porozitású, laza lyukacsos anyagok is alkalmazhatók. Ez lehetővé teszi, hogy hasznos baktériumok telepedjenek meg bennük, és megtisztítsák a vizet.
Hab, biomolitán
Általában kék, fekete, zöld vagy sárga színű. A biomolit különböző durvaságokban kapható, és több évig kitart.
Kerámia gyűrűk és gyöngyök
Ha biológiai szűrést szeretne, a kerámia gyűrűk vagy gyöngyök ideális megoldást jelentenek. Nagyon porózusak, ezért sok szennyeződést tárolnak.
Műanyag szegmensek
Ezek nagyon olcsók, viszont nem képesek az összes szennyeződést felfogni. Ráadásul gyakrabban kell cserélni őket.
Aktív szén
Habhoz, vattához vagy szivacshoz adják. Elsősorban az ammóniát szívja fel, de nem kell állandóan az akváriumban lennie. Csak az akvárium végső tisztítására alkalmas.
Zeolit
A zeolit egy ásvány, amely üregekkel és járatokkal rendelkezik. Sokkal nagyobb szűrő hatása van, mint a homoknak. Több hónapig kitart, vagy megtisztíthatja 10%-os sóoldatban, és újra felhasználhatja. Háromféleképpen tisztítja a vizet:
Szinterezett üveg
Porózus, ezért nagyon hatékony. A biológiai szűrés abszolút listavezetője. Drágább, azonban rendkívül sokáig kitart.
Szűrőgyapjú
Ez egy szálas anyag, amelyet utolsó rétegként használnak. A legkisebb szennyeződéseket is felfogja.
Skimmer
A vízszintes szennyeződésgyűjtő vagy skimmer gondoskodik az akvárium felszínén lévő szennyeződések, például ételmaradékok, növények vagy zsírfoltok eltávolításáról. Ezek a szennyeződések akadályozzák a vízgázok levegővel való cseréjét. Az oxigén azonban nagyon fontos a szűrőbaktériumok és az akváriumban élő állatok számára.
Kétféle szkimmer létezik:
Külső szűrőhöz való csatlakoztatás - a szkimmer a bemeneti tömlőre csatlakozik, majd a vizet a felszínről szívja be.
Motoros szkimmer - akkor hasznos, ha nincs külső szűrő; ez a típus a felszín alatt helyezkedik el, és így szívja fel akvárium felszínéről a vizet; a motoros szkimmer készülhet műanyagból, fémből vagy üvegből.
Még nem vásárolt megfelelő akváriumot? Az akvárium kiválasztásáról szóló útmutatónkból megtudhatja, milyen paraméterek alapján választhatja ki.
Vízmennyiség és áramlási sebesség
Akvárium térfogata
A szűrő kiválasztásakor az akvárium méretét is figyelembe kell venni. Mindig jobb egy nagyobb akvárium szűrőt választani, mint egy túl kicsit. Ha például egy 100 literes akváriumot vásárol, akkor a szűrő térfogata körülbelül tíz liter legyen, a minimum azonban 5 liter. Egy egyszerű alapszabály érvényes: 1 liter szűrés 10 liter akváriumi vízre vonatkoztatva.
Vízáramlási sebesség
A gyakorlatban olyan szűrőt kell választani, amely óránként az akvárium térfogatának ötszörösét képes szivattyúzni. Ha azonban csak egy hal él az akváriumában, akkor egy alacsonyabb kapacitású és kisebb méretű szűrő is megfelel.
Belső szűrő
Minden akváriumszűrőt rendszeresen tisztítani kell. Ez az egyetlen módja annak, hogy biztosítsa a víz tisztaságát. A belső szűrőt legalább tíznaponta egyszer célszerű kitakarítani, mivel gyorsan eltömődik. Mindig csak az akváriumi vízben tisztítható. A csapvíz klórt tartalmaz, és elpusztíthatja az összes hasznos baktériumot. Ha az utántöltőket ki kell cserélni, nem szabad az összeset egyszerre. Tisztítsa meg a tengelyt, a szűrőrotort és a szűrőrácsot is.
Külső szűrő
A külső szűrőt csak akkor pucolja meg, ha a vízáramlás észrevehetően csökken. Ha megfelelő szűrőmérettel rendelkezik, és rendszeresen leereszti a vizet, akkor elegendő évente egyszer kitakarítani a szűrőt. Tisztítsa meg újra a szűrőt akváriumi vízben, de ne felejtse el rendszeresen átöblíteni a tömlőket a felgyülemlett szennyeződésektől. Időnként ellenőrizze és tisztítsa meg a tömítéseket és a rotortengelyeket is. A tömítéseket időnként kenje be orvosi vazelinnel.